טופס פטור ממס הכנסה – איך מגישים טופס לקבלת פטור ממס הכנסה

טופס פטור ממס הכנסה
תוכן עניינים

טופס פטור ממס הכנסה – מימוש זכויות רפואיות על בסיס הצלחה

לאזרחי מדינת ישראל יש מספר זכויות אל מול המוסדות הממשלתיים השונים, אם זה ביטוח לאומי, מע״מ או מס הכנסה, קיימים מקרים בהם אתם תהיו זכאים לקבל פטור ממס הכנסה.

זה קורה אם אתם חולים כרוניים, אם אתם סובלים מעיוורון, בעלי אחוז נכות ועוד. אבל כדי לקבל אישור של פטור ממס הכנסה, כמו כל תהליך מול רשות המיסים בישראל, צריך למלא מספר טפסים שונים ולעבור תהליך בירוקרטי. אז איזה טפסים ישנם לצורך קבלת פטור ממס הכנסה,

מי זכאי לפטור הזה ואיך התהליך הזה נראה? נפרט על כל אלה ועוד במאמר הבא שלפניכם. 

מהו סעיף 9(5) לפקודת מס הכנסה

פקודת מס הכנסה היא זו שנותנת למס הכנסה את הסמכויות השונות שלו ומגדירה את תפקידו כגוף. מבין הסעיפים בפקודה ניתן למצוא את סעיף 9(5) שיכול להעניק פטור ממס הכנסה לאנשים להם יש אחוזי נכות בעקבות מחלות, ליקויים גופניים מלידה, פציעות בעקבות תאונות ועוד.

הפטור ניתן בכדי לאפשר לאנשים בעלי מחלות ומצבים בריאותיים אלה להתפרנס ולחסוך כסף על תשלומי מיסים, מה שיכול לעודד אותם להמשיך להיות בשוק העבודה. בסעיף זה מוסדרים התנאים השונים של קבלת הפטור. חשוב לציין שהפטור ניתן למי שניתנו לו אחוזי נכות לתקופה של שנה ויותר, ולא פחות מכך.

בנוסף, לפטור יש תקרה שנתית שמשתנה משנה לשנה. אם ההכנסה השנתית שלכם עולה התקרה- תצטרכו לשלם מס הכנסה על הפער בין הסכום עד התקרה ומעליה.

טופס פטור ממס הכנסה

מהו תיקון 257 לסעיף 9(5) לפקודת מס הכנסה?

כמו בחוקים שונים במדינה, בשנת 2021 התווסף לסעיף תיקון. התיקון אומר שאם אתם מקבלים קצבת נכות חודשית בעקבות חוק נפגעי פעולות איבה או חוק הנכים, אתם לא צריכים לעמדו בתנאי של 40 אחוז נכות על כל בעיה ל-90 אחוזי נכות מצטברים לצורך קבלת פטור ממס הכנסה.

דבר זה אומר שבתנאי שיש לכם 90 אחוז נכות מצטברת, לא משנה מכמה מצבים רפואיים וכמה אחוזי נכות כל אחד מהם מקנה, אתם עדיין תוכלו להיות זכאים לפטור.

 

מהם התנאים לקבלת פטור ממס הכנסה?

קיימים מספר תנאים לצורך קבלת זכאות לפטור מתשלום מס הכנסה לאדם שמקבל הכנסה מיגיעה אישית. התנאי הראשון הוא קבלת אחוזי נכות של 100 אחוז בעקבות מחלה, בעיה רפואית, תאונה וכדומה.

תנאי אחר הוא קבלת 90 אחוזי נכות מצטברים מביטוח לאומי, כאשר כל אחת מהבעיות עליהן ניתנה הנכות המצטברת קיבלו לפחות 40 אחוזי נכות.

לתנאי זה יש סעיף עזר, אותו ציינו קודם, שאומר שאם אתם זכאים לקבצה חודשית בעקבות חוק הנכים, לא חייב שעל כל אחת מהבעיות יהיה 40 אחוז ואפשר שהן כולם יצטברו ל-90 אחוז סך הכל.

איזה מחלות יכולות לזכות אתכם בקבלת פטור ממס הכנסה?

לא על כל מחלה שיש לכם תוכלו לקבל אחוזי נכות מביטוח לאומי- על כן לא על כל בעיה רפואית ניתן לקבל פטור ממס הכנסה. לביטוח לאומי יש רשימה של מחלות שרק אם הבעיה הרפואית שלכם נכללת בה אתם תוכלו להיות מוכרים כנכים בביטוח לאומי.

בין המחלות ניתן למצוא מחלות אוטואימוניות כמו טרשת נפוצה, מחלות נוירולוגיות כמו אלצהיימר, מחלות כרוניות כמו סכרת, מחלות נשימתיות כמו אסטמה ומחלת הסרטן. גם מחלות נפש שונות כמו סכיזופרניה נכללות ברשימה שמזכה לנכות. ליקויים מולדים גם כן יכולים לזכות באחוזי נכות- עיוורון, אנשים עם מוגבלויות בהתניידות, חירשות וכדומה.

כל המחלות והמצבים הבריאותיים הללו מצריכות התמודדות מורכבת של האנשים שסובלים מהן ועל כן הן מאפשרות לקבל קצבאות שונות, כדי שניתן יהיה להקל עליהם ולו בקצת לנהל את חייהם שבשגרה.

את רשימת המחלות המלאה תוכלו למצוא באתר הרשמי של מס הכנסה.

טופס פטור ממס הכנסה - איך מגישים טופס לקבלת פטור ממס הכנסה

איך ניתן לקבל את הפטור הנ״ל?

התהליך הבירוקרטי של קבלת הפטור כולל מספר שלבים שונים שתצטרכו לבצע. התהליך עלול לארוך תקופת זמן לא קצרה בגלל שיש המון אנשים שמגישים בקשות ולכל אחת מהן מתייחסים בכובד ראש ובתשומת לב רבה. אבל אנו ממליצים לחכות בסבלנות ולהיעזר באנשי מקצוע מהתחום שיוכלו ללוות אתכם בתהליך, כך שבסופו של דבר תוכלו לקבל את הפטור בצורה המהירה והיעילה ביותר. דוגמה לגוף כזה הוא חברה בשביל הזכויות להם יש ידע מקצועי נרחב ויוכלו להיות לכם לעזר.

השלב הראשון יהיה למלא את כל הטפסים הרלוונטיים ולשלוח אותם. כל טופס דורש פרטים מסוג אחר. לאחר מכן תוכלו לקבל זימון לוועדה הרפואית. הוועדה הזו מורכבת מאנשי מקצוע בתחום והם יבחנו את המצב הפיזי שלכם, על פי כל הטפסים שהגשתם. לאחר הועדה תקבלו את ההחלטה שלהם בנוגע לכמה אחוזי נכות אתם זכאים לקבל. אם תקבלו 100 אחוזי נכות או 90 אחוזי נכות מצטברים, תוכלו להיות זכאים לקבל פטור ממס הכנסה.

טופס 1516

הטופס הראשון שתצטרכו למלא לצורך קבלת פטור ממס הכנסה הוא טופס 1516. זהו הטופס שנועד לעדכון נכות רפואית. הטופס דורש מכם למלא מספר פרטים, ביניהם השם שלכם, מספר ת.ז., טלפון, כתובת ומה המצב התעסוקתי שלכם. לאחר מילוי הטופס יש לחתום עליו, ואליו צריך לצרף גם את תלוש המשכורת האחרון שלכם (במידה ואתם שכירים). המטרה של הטופס היא להתחיל בתהליך לקבלת ההפניה לוועדה רפואית ייעודית.

טופס 169 א׳

לאחר מילוי טופס פטור ממס הכנסה הקודם יש למלא את טופס הבקשה לוועדה רפואית. זהו טופס 169 א׳, שגם בו כמו בקודם צריך למלא פרטים אישיים כולל פרטי התקשרות, תאריך לידה ועוד. בטופס הבקשה הזה תצטרכו למלא פרטים אודות המצב הרפואי שלכם, שעליהם אתם מעוניינים לקבל פטור ממס הכנסה.

את כל אלה צריך לכתוב באופן ברור ומפורט. יש גם סעיף בו תצטרכו למלא את אחוזי הנכות שנקבעו לכם מביטוח לאומי ולצרף עותק של הפרוטוקול של הוועדה הרפואית שהתרחשה, או לחילופין לצרף תיעודים ואישורים רפואיים על מצבכם הבריאותי.

קיים סעיף נוסף בטופס בו אתם יכולים לסמן האם אתם מסכימים שהוועדה שתתכנס תדון על התיק ללא נוכחותכם או מעדיפים שזה ייעשה איתכם בחדר. אתם יכולים לבחור מה שאתם מעדיפים בהתאם לרצון שלכם.

יש צורך לשלם אגרה בכדי להגיש את הטופס הנ״ל. בשנת 2023 המחיר עומד על 679 ש״ח (כל שנה המחיר משתנה בהתאם למדד). כשאתם מגישים את הטופס חשוב לצרף אליו גם אישור תשלום, אחרת לא יקבלו את הבקשה שלכם וזה יעכב את כל התהליך.

טופס 169 ב׳

זהו מסמך של ויתור סודיות רפואית בו אתם מאשרים מסירת מידע מהתיק הרפואי שלכם. הנציגים מטעם מס הכנסה זקוקים לאישור לראות את המידע הזה והוא יהיה בין היתר זה שיקבע את ההחלטה הסופית בנוגע לפטור שתקבלו מתשלום מס הכנסה, על כן חשוב להעניק להם את הגישה הזו. בטופס צריך למלא פרטים שלכם ושל קופת החולים המבטחת ולצרף חתימה ואישור.

ומה קורה אחרי הגשת הטפסים?

לאחר שהנציגים מטעם רשויות המיסים יקבלו את הטפסים הנדרשים שמילאתם, אתם תקבלו זימון להגיע לוועדה רפואית שתתכנס כדי לדון על התיק שלכם. זה עלול לקחת קצת זמן, בהתאם לעומס ברשויות. לאחר הוועדה, במידה והבקשה התקבלה, תוכלו לקבל את האישור לפטור. תשמחו לגלות שאתם זכאים לקבל החזרי מס באופן רטרואקטיבי על מיסים ששילמתם בטרם הבקשה אושרה.

פטור ממס הכנסה חברת בשביל הזכויות

מדוע המדינה מעניקה פטור ממס הכנסה לאנשים עם אחוזי נכות?

כאזרחים במדינת ישראל מגיעות לנו זכויות שונות בהתאם למצבנו.

אנשים שסובלים ממחלות ומצבים בריאותיים שונים צריכים להתמודד עם מורכבויות שונות בחייהם, בין אם זה מימון טיפול רפואי, תשלום על צוות רפואי צמוד, התאמת הבית למצב הפיזי ועוד. מדובר בעול כלכלי לא פשוט שמקשה על אנשים לשמור על הראש מעל המים- בטח כשהם עובדים.

על כן המדינה מנסה לעשות מה שביכולתה כדי למנוע מאנשים להפסיק לעבוד ולהיכנס לחובות, וקבלת פטור ממס הכנסה הוא אחד מהזכויות הללו. דבר זה תורם גם לאדם הפרטי שסובל ממצב בריאותי וגם לכלכלה הישראלית- שיכולה להרוויח רבות מאדם בשוק העבודה.

לסיכומו של דבר

יש אנשים שונים שיכולים להיות זכאים לקבל פטור ממס הכנסה. כדי לקבל אותו יש צורך למלא מספר טפסים שונים, שבכל אחד מהם יש פרטים אחרים שצריך למלא בצורה ברורה ומדויקת. אל הטפסים יש לצרף מסמכים נוספים ולרוב יהיה צורך גם בתשלום אגרה. לאחר הגשת הטפסים הללו תוכלו לקבל זימון לוועדה רפואית שלאחריה תוכלו לקבל את הפטור המיוחל.

למעבר לעמוד הפייסבוק שלנו לחץ כאן

שתפו עם חברים
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
פרטי המחבר
בשביל הזכויות לוגו
מאמר זה נכתב ע"י צוות 'בשביל הזכויות'

חברת "בשביל הזכויות" הוקמה על בסיס הרצון הבלתי מתפשר שלנו לסייע לכל מי שסובל מבעיה רפואית. וכדי לאפשר לכם לקבל בדיוק את מה שמגיע לכם בצדק ובזכות מרשויות המס והביטוח הלאומי.

בשביל הזכויות - פטור ממס הכנסה
חושבים שמגיע לכם פטור ממס הכנסה בעקבות זכות רפואית?
יכול להיות מאוד שאתם צודקים, אנחנו כאן 'בשביל הזכויות' שלכם. אנו מזמינים אתכם לבדוק את זכאותכם ללא עלות וללא התחייבות.
מאמרים נוספים
פיצוי חד פעמי לחולי סרטן

אבחון של סרטן הוא טלטלה משמעותית באמצע החיים, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה כלכלית. טיפולי הסרטן כרוכים לעיתים קרובות בעלויות גבוהות, הן עבור הטיפולים עצמם

קרא עוד »
פטור אישי בשנת 2024
פטור ממס הכנסה בשנת 2024

מס הכנסה הוא מס ישיר המוטל על הכנסתם של יחידים ותאגידים בישראל. גובה המס נקבע בהתאם למדרגות מס, כאשר הכנסות גבוהות יותר חייבות במס בשיעור

קרא עוד »
פטור ממס הכנסה
לבדיקת זכאות ללא התחייבות
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם.