בדיקת תנגודת לאינסולין

בדיקת תנגודת לאינסולין
תוכן עניינים

בדיקת תנגודת לאינסולין –  מה דרכי ההתמודדות עם המחלה ומה זכויות החולים

תנגודת לאינסולין, היא מצב שבו תאים בגוף נעשים פחות מגיבים לאינסולין שהוא ההורמון המווסת את רמות הסוכר בדם.

תנגודת לאינסולין, קשורה בדרך כלל לסוכרת מסוג 2, השמנת יתר ותסמונת מטבולית. היא יכולה גם להוביל למגוון של סיבוכים בריאותיים, כגון מחלות לב, שבץ, ונזק לכליות. לכן, גילוי מוקדם וטיפול בתנגודת לאינסולין חיוניים למניעת תוצאות שליליות אלו.

בדיקת תנגודת לאינסולין

בדיקת OGTT

אחת הדרכים העיקריות לאבחן תנגודת לאינסולין היא על ידי ביצוע בדיקת תנגודת לאינסולין. השיטה הנפוצה ביותר המשמשת לבדיקה זו היא בדיקת סבילות גלוקוז דרך הפה (OGTT). במהלך OGTT, המטופל מקבל משקה ממותק המכיל כמות מדודה של גלוקוז. לאחר מכן, רמת הגלוקוז בדם נמדדת במרווחים שונים במהלך השעתיים הבאות. הבדיקה נועדה לראות עד כמה הגוף יכול להתמודד עם עלייה פתאומית של גלוקוז וכמה מהר הוא יכול לנקות אותו מזרם הדם.

אינסולין בצום

בדיקה נוספת הנהוגה לאבחון תנגודת לאינסולין, היא בדיקת אינסולין בצום. בדיקה זו, מודדת את כמות האינסולין בדם לאחר צום לילה. רמות גבוהות של אינסולין בצום, יכולות להעיד על תנגודת לאינסולין ויכולות להוות סימן אזהרה לפתח סוכרת מסוג 2.

בדיקות נוספות

בנוסף לבדיקות אלו, ישנם אמצעים נוספים שניתן לנקוט כדי להעריך עמידות לאינסולין. מדד אחד כזה הוא הערכת המודל ההומיאוסטטי (HOMA). מדד HOMA, מחושב באמצעות רמות גלוקוז ואינסולין בצום, והוא מספק מדד לתנגודת לאינסולין.

טיפול וניהול

אם מתגלה תנגודת לאינסולין, ישנם מספר צעדים שניתן לנקוט כדי לנהל את המצב. שינויים באורח החיים, כגון ירידה במשקל, פעילות גופנית סדירה ותזונה בריאה, יכולים לסייע בשיפור הרגישות לאינסולין. תרופות, כגון מטפורמין, תיאזולידינדיונים וחומרי רגישות לאינסולין, יכולות לשמש גם הן לניהול מתמיד של תנגודת לאינסולין.

פטור ממס הכנסה לסובלים מסוכרת

בישראל, חולי סוכרת זכאים למגוון הטבות במס הכנסה. כך למשל, הם זכאים להפחתת הכנסתם החייבת במס, בגין הוצאות הקשורות לטיפול רפואי, מכשור רפואי וציוד. הכוונה לציוד דוגמת משאבות אינסולין ומדדי גלוקוז. בנוסף, חולי סוכרת הזקוקים לתזונה מיוחדת זכאים להנחה במס בגין עלות המזון שלהם. יתרה מזאת, אם אדם חולה סוכרת זקוק למטפל, הוא יכול לתבוע זיכוי מס ואף פטור ממס הכנסה בגין עלות שירותי המטפל. הטבות מס אלו, נועדו לסייע בהקלת הנטל הכספי הכרוך בניהול סוכרת ולעודד אנשים לנקוט בצעדים כדי לנהל את מצבם ביעילות.

פטור ממס הכנסה חברת בשביל הזכויות

לסיכום

תנגודת לאינסולין היא מצב חמור שעלול להוביל למגוון רחב של סיבוכים בריאותיים. גילוי מוקדם וניהול של תנגודת לאינסולין הם חיוניים למניעת תוצאות שליליות. אם אתם חושדים שאתם עלולים להיות בסיכון לתנגודת לאינסולין, חשוב לדבר עם הרופא שלכם לגבי ביצוע בדיקה לגילוי תנגודת לאינסולין. בישראל, חולי סוכרת זכאים למגוון הטבות במס, שיכולות לסייע בהקלת הנטל הכלכלי הכרוך בניהול המצב.

למעבר לעמוד הפייסבוק שלנו לחץ כאן

שתפו עם חברים
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
פרטי המחבר
בשביל הזכויות לוגו
מאמר זה נכתב ע"י צוות 'בשביל הזכויות'

חברת "בשביל הזכויות" הוקמה על בסיס הרצון הבלתי מתפשר שלנו לסייע לכל מי שסובל מבעיה רפואית. וכדי לאפשר לכם לקבל בדיוק את מה שמגיע לכם בצדק ובזכות מרשויות המס והביטוח הלאומי.

בשביל הזכויות - פטור ממס הכנסה
חושבים שמגיע לכם פטור ממס הכנסה בעקבות זכות רפואית?
יכול להיות מאוד שאתם צודקים, אנחנו כאן 'בשביל הזכויות' שלכם. אנו מזמינים אתכם לבדוק את זכאותכם ללא עלות וללא התחייבות.
מאמרים נוספים
פטור ממס הכנסה
פטור ממס הכנסה

מס הכנסה הוא נטל כלכלי משמעותי על רבים מאזרחי ישראל, מנגד הוא צורך הכרחי שנועד לממן את פעולות הממשלה והוצאות ציבוריות. מדינות חוק מערביות גובות

קרא עוד »
פיצוי חד פעמי לחולי סרטן

אבחון של סרטן הוא טלטלה משמעותית באמצע החיים, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה כלכלית. טיפולי הסרטן כרוכים לעיתים קרובות בעלויות גבוהות, הן עבור הטיפולים עצמם

קרא עוד »
פטור אישי בשנת 2024
פטור ממס הכנסה בשנת 2024

מס הכנסה הוא מס ישיר המוטל על הכנסתם של יחידים ותאגידים בישראל. גובה המס נקבע בהתאם למדרגות מס, כאשר הכנסות גבוהות יותר חייבות במס בשיעור

קרא עוד »
פטור ממס הכנסה
לבדיקת זכאות ללא התחייבות
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם.