למי מגיע פטור ממס הכנסה לנכים עם חברת בשביל הזכויות

למי מגיע פטור ממס הכנסה
תוכן עניינים

למי מגיע פטור ממס הכנסה

המדינה מציעה לאזרחים הטבות מס שונות, בהתאם לפי מה שנקבע בחוק. מאחורי כל הטבת מס כזאת או אחרת עומד הסבר הגיוני, שאמור להצדיק אותה ולהדגים מדוע בחר המחוקק להציע אותה לציבור. אחת מהטבות המס המשמעותיות ביותר שמציעה המדינה היא מתן פטור ממס הכנסה. אלו האנשים שמגיע להם לקבל את הפטור הזה.

פטור מתשלום מס הכנסה – יש דבר כזה

בין אם זה דרך תלוש המשכורת שלכם אחת לחודש, ובין אם זה באמצעות דיווח לרשות המיסים – כל אזרח עובד משלם מס הכנסה בישראל. תשלום מס נראה לנו כמו דבר בסיסי ומובן מאליו, ובצדק. מס ההכנסה חל על כל העובדים, וללא תשלום מסודר, קבוע וברור של המס הזה ושל מיסים אחרים, המדינה עשויה להיפגע. למרות החשיבות בתשלום המס, ולמרות שרשויות האכיפה בישראל פועלות על מנת לוודא שהמס אכן משולם כחוק, חשוב לדעת שפטור מתשלום מס הכנסה הוא דבר שקיים. מדובר על הטבת מס משמעותית שניתנת מטעם המדינה.

מה המשמעות של הפטור?

משמעות הפטור היא שהאדם המקבל פטור מהמס הכנסה, לא יצטרך לשלם את מס ההכנסה. במידה ומדובר בשכיר, הוא יצטרך להציג את האישור בפני המעסיק שלו, על מנת שהנהלת החשבונות לא תנכה מתלוש השכר שלו מס. אם מדובר על עצמאי, הוא יוכל שלא לשלם את מס ההכנסה לרשות המיסים, לאחר שיקבל את הפטור המבוקש מהם. ישנם כמה סייגים הקשורים לפטור זה, אך באופן עקרוני זאת המשמעות של קבלתו.

עמידה בתנאים שקבעה המדינה

שלא תתבלבלו – זה לא קל בכלל לקבל פטור ממס הכנסה. מדובר על הטבת מס מהמשמעותיות ביותר שמציעה המדינה, ומכיוון שמדובר על הטבה כל כך משמעותית, שבהיקפים גדולים מדי יכולה לפספס את המטרה ולהסב נזק למדינה, נקבעו תנאי זכאות ברורים. על מנת שאדם מסוים יוכל לקבל את הפטור, הוא צריך לעמוד בתנאי הזכאות האלו, שנקבעו על ידי המדינה. עמידה בתנאים היא הסף הדרוש לקבלת הפטור.

למי מגיע פטור ממס הכנסה לנכים

מי עשויים להיות זכאים?

מי שעשויים להיות זכאים לקבלת פטור זה הם אנשים בעלי אחוזי נכות גבוהים במיוחד, אשר נקבעו בעקבות ליקויים בריאותיים וגופניים שונים. המדינה החליטה להציע הטבת מס כל כך משמעותית בדמות פטור מתשלום מס הכנסה לאנשים בעלי הליקויים הללו, מתוך הבנה שבמצבם הקשה אין תועלת בתשלום מס הכנסה מצידם. מדובר על אנשים בעלי אחוזי נכות כוללים של 90% נכות או יותר מכך, עבור ליקוי בריאותי, שיכול להיגרם כתוצאה ממספר גורמים.

פטור בעקבות מחלה

ליקויים גופניים חמורים מספיק, שמובילים לקביעת אחוזי נכות גבוהה במיוחד שמצדיקה את מתן הפטור, עשויים להיגרם בעקבות מחלה. מחלות שונות וקשות, כמו מחלת הסרטן, אוטם בשריר הלב, אי ספיקת כליות, סוכרת, מחלות נוירולוגיות או מחלות נשימתיות, עשויות להוביל למצב בריאותי קשה מאוד של המטופל. חלק גדול ממקבלי הפטור הם אנשים שמצבם הידרדר משמעותית בעקבות מחלות אלו, ונקבעו להם אחוזי נכות גבוהים.

פטור בעקבות תאונה

למי מגיע פטור ממס הכנסה במדינת ישראל, הן תאונות מגוונות. בין היתר, תאונות דרכים או תאונות עבודה, עשויות להוביל לנכויות קשות במיוחד. בחלק מהתאונות הללו אנו יכולים לראות פגיעה קשה מאוד במערכות או באיברים. בתאונות עבודה למשל במפעלים, או במקומות שעובדים עם ציוד כבד, העובד הנפגע יכול להינזק בצורה כזו שתוביל להשבתה שלו מפעילויות שבעבר היו נראות בסיסיות עבורו. גם תאונות דרכים בכביש, במהירויות עצומות, יכולות להיות קטלניות במיוחד ולהסב פגיעה קשה דיו שתצדיק את הענקת הפטור.

מקרים נוספים המזכים בפטור

ישנם עוד מקרים, פרט למחלות ולתאונות, שעשויים להוביל את הנפגע לקבלת פטור ממס הכנסה. מדובר על נזקים גופניים שנגרמים ממקורות שונים. למשל, אדם ששואף חומרים מסוכנים או נחשף אליהם בצורה כזו או אחרת, עשוי לפתח נכות קשה במיוחד. כמו כן, נזקים גופניים יכולים להתרחש לא רק בעקבות תאונות עבודה או תאונות דרכים, אלא גם בעקבות פגיעות גופניות שונות כתוצאה מפעילויות אחרות.

מה קורה כאשר לאדם מסוים יש מספר ליקויים בריאותיים?

במידה ואדם נפגע בתאונת דרכים, סבל מליקוי אחד חמור במיוחד, ועבור ליקוי זה נקבעו לו 90% נכות או יותר מכך, הוא יהיה זכאי לקבלת פטור ממס הכנסה. מה קורה כאשר לאדם מסוים יש כמה ליקויים? במקרה הזה, כל ליקוי ייבחן בנפרד ויקבעו עבורו אחוזי נכות. במידה וסך האחוזים שנקבעו מגיע ל-90% או יותר מכך, ובהינתן שלפחות ליקוי אחד נקבע על 40% נכות או יותר מכך, יהיה זכאי הנפגע לקבלת הפטור.

קביעת אחוזי הנכות

אין ספק שקביעת אחוזי הנכות עבור הליקויים השונים היא החלק המשמעותי למי מגיע פטור ממס הכנסה לפי הנתאים במדינת ישראל. בכל מקרה שייבחן, ההבדל בין קבלת הפטור לבין אי קבלת הפטור יקבע לפי אחוזי הנכות. הגוף שמוסמך לקבוע את אחוזי הנכות עבור הליקויים השונים יושב בביטוח הלאומי. מדובר על ועדה רפואית של מס הכנסה, שיושבת בביטוח הלאומי ומורכבת מלפחות רופא אחד ורשם או מזכירה. בחלק גדול מהועדות, הרופא יהיה מומחה בתחום הפגיעה של האזרח שמתייצב מול הועדה.

למי מגיע אישור פטור ממס הכנסה

פטור רק לאחר הגשת בקשה

חשוב לזכור שחלק גדול מההכנסה של מדינת ישראל, מקורו במיסים ובמס ההכנסה בפרט. לכן, המדינה לא ששה להעניק פטור ממס הכנסה לקבל מבקש. על מנת שאדם יוכל לקבל את הפטור, לא מספיק רק שהוא יעמוד בתנאי הזכאות שנקבעו. עליו להגיש בקשה באופן רשמי ומסודר לרשות המיסים, על מנת שזאת תאשר לו את מתן הפטור והוא יוכל לא לשלם יותר מס הכנסה, בעקבות מצבו הבריאותי. במובן הזה, חשוב להיות אקטיביים ולפעול באופן יזום לקבלת הפטור.

ליווי בוועדה הרפואית ולאורך ההליך

מכיוון שחשוב ליזום את הבקשה ולדאוג שרשות המיסים תעניק את הפטור בסופו של דבר, שמגיע למי שעומד בתנאי הזכאות, חשוב וכדאי לקבל ליווי מגופים מקצועיים. גופים כמו חברת בשביל הזכויות למשל, מעניקים ליווי לאורך הליך הצפוי למי מגיע פטור ממס הכנסה. בין היתר, הם מציעים ליווי בוועדה רפואית. אל וועדה זו נדרש להתייצב ברוב המקרים מגיש הבקשה, והוועדה תבחן את מצבו הבריאותי. באמצעות ליווי מקצועי ונכון ניתן לשקף בצורה טובה יותר לוועדה את חומרת מצבו של המטופל.

תקרת הכנסה

חוץ מהאוכלוסייה שזכאית לקבל את הפטור, חשוב להכיר עוד כמה דברים שקשורים אל פטור זה. מכיוון שהמטרה של המדינה היא לעזור לאלו שידם אינה משגת ושמצבם הבריאותי לא שפר עליהם, נקבעה תקרת הכנסה שיכולה לשנות את הצורה בה עובד פטור ממס הכנסה. לו אדם זכאי לפטור, אך מכניס מעבר למה שנקבע בתקרת ההכנסה, הוא יצטרך לשלם חלק ממס הכנסה ויהיה פטור רק על חלקו.

אחוזי נכות זמניים

כאשר אדם הופך לנכה בעקבות תאונה או בעקבות מחלה שאינה כרונית, הוא עשוי לספוג מנזק הפיך. נזק הפיך הוא נזק שניתן לטפל בו במידה מסוימת. ישנם אנשים שסובלים מאחוזי נכות גבוהים, אך לאחר שיקום נכון ומדויק, חוזרים למצב תקין יותר. במידה והועדה הרפואית מתרשמת שמצב המטופל הוא זמני ושניתן להשתקם, היא תקבע אחוזי נכות זמניים. כתוצאה מכך הפטור שיתקבל יהיה זמני.

למי מגיע פטור ממס הכנסה

ערעור על החלטת הועדה הרפואית

הגוף שמוסמך להעניק פטור ממס הכנסה הוא רשות המיסים. רשות המיסים עושה זאת לפי החלטת הועדה הרפואית בלבד. לכן, אם אדם כזה או אחר אינו עומד בתנאי הזכאות, עליו להגיש ערעור על תוצאות החלטת הועדה הרפואית, על מנת שזאת תבחן מחדש את אחוזי הנכות שנקבעו לו. לרשות המיסים אין השפעה על תוצאות הועדה הרפואית, ופניה אליה תהיה חסרת משמעות במובן הזה.

חשוב לדעת

בעקבות חוסר מודעות גבוה יחסית של אזרחי ישראל בכל מה שנוגע לתשלומי מס והטבות מס, יוצא מצב שאזרחים רבים שזכאים לקבלת פטור ממס הכנסה מגישים את הבקשה הרבה זמן לאחר שהפכו לאזרחים שעומדים בתנאי הזכאות. במצב כזה ניתן להגיש בקשה להחזר מס. המדינה תשלם לכם החזר של מס הכנסה במידה וקיבלתם פטור מתשלום המס, והייתם זכאים לפטור זה גם כמה שנים לפני כן.

פטור ממס הכנסה חברת בשביל הזכויות

בדיקת זכאות

קבלת אישור פטור ממס הכנסה היא לא דבר בעל שכיחות גבוהה במיוחד באוכלוסייה, אך הרבה מאוד אזרחים שזכאים לקבלת הפטור אינם מודעים לכך ומשלמים כספים שבפועל הם לא אמורים לשלם. פטור ממס הכנסה עשוי לעשות את ההבדל עבור אנשים מסוימים מבחינה כלכלית, בטח כשמצבם הבריאותי אינו טוב. מוטב עבור אדם שסובל מנכות או עבור קרוביו לבדוק זכאות לקבלת הפטור.

למעבר לעמוד הפייסבוק שלנו לחץ כאן

שתפו עם חברים
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
פרטי המחבר
בשביל הזכויות לוגו
מאמר זה נכתב ע"י צוות 'בשביל הזכויות'

חברת "בשביל הזכויות" הוקמה על בסיס הרצון הבלתי מתפשר שלנו לסייע לכל מי שסובל מבעיה רפואית. וכדי לאפשר לכם לקבל בדיוק את מה שמגיע לכם בצדק ובזכות מרשויות המס והביטוח הלאומי.

בשביל הזכויות - פטור ממס הכנסה
חושבים שמגיע לכם פטור ממס הכנסה בעקבות זכות רפואית?
יכול להיות מאוד שאתם צודקים, אנחנו כאן 'בשביל הזכויות' שלכם. אנו מזמינים אתכם לבדוק את זכאותכם ללא עלות וללא התחייבות.
מאמרים נוספים
פטור ממס הכנסה
פטור ממס הכנסה

מס הכנסה הוא נטל כלכלי משמעותי על רבים מאזרחי ישראל, מנגד הוא צורך הכרחי שנועד לממן את פעולות הממשלה והוצאות ציבוריות. מדינות חוק מערביות גובות

קרא עוד »
פיצוי חד פעמי לחולי סרטן

אבחון של סרטן הוא טלטלה משמעותית באמצע החיים, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה כלכלית. טיפולי הסרטן כרוכים לעיתים קרובות בעלויות גבוהות, הן עבור הטיפולים עצמם

קרא עוד »
פטור אישי בשנת 2024
פטור ממס הכנסה בשנת 2024

מס הכנסה הוא מס ישיר המוטל על הכנסתם של יחידים ותאגידים בישראל. גובה המס נקבע בהתאם למדרגות מס, כאשר הכנסות גבוהות יותר חייבות במס בשיעור

קרא עוד »
פטור ממס הכנסה
לבדיקת זכאות ללא התחייבות
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם.