מה זה תנגודת לאינסולין

מה זה תנגודת לאינסולין
תוכן עניינים

מה זה תנגודת לאינסולין ומה הזכויות של החולים בה

הגוף שלנו הוא מערכת מאוד שברירית. לכל חלבון ולכל תא יש תפקיד ייעודי בתוך כל הבלגאן.

אך קל לשכוח שכל הבלגאן הזה הוא בעצם איזון מאוד עדין של חומרים ותנאים שבמידה והם מופרים, הם עלולים לגרום לצרות רבות. אינסולין הוא אחד מהחומרים המאוד חשובים האלה, ובמידה והפעילות שלו איננה תקינה הגוף שלנו עלול לסבול רבות מכך. המאמר הבא ידבר על תופעת תנגודת האינסולין ויפרט על המשמעויות שלה.

מה זה תנגודת לאינסולין

מהו אינסולין?

אינסולין הוא הורמון המופרש בלבלב בגופנו אשר אחראי על פעולת ספיגת הסוכר בדם לתאים. האינסולין המופרש עוזר לספיגת הסוכר (מסוג גלוקוז) אשר לאחר מכן משמש בתור מקור האנרגיה העיקרי עבור התאים בגופנו. ללא אותו גלוקוז, הגוף שלנו לא יוכל לבצע את הפעולות השוטפות שהוא מבצע גם כשאני לא שמים לב.

ישנם מקרים בהם יש בעיה בתפקוד התקין של האינסולין, ומצב זה נקרא מחלת הסוכרת. מחלה זו מתחלקת לשני סוגים: סוג 1, שבו אין שום ייצור של אינסולין בגוף בכלל, בעוד שסוכרת מסוג 2 מתייחס להיעדר אפקטיביות של האינסולין לסייע בספיגת הסוכר. סוכרת היא מחלה לא פשוטה שעלולה לבוא עם השלכות כלכליות לא קטנות, ולכן בארץ ניתן אף לקבל פטור ממס הכנסה עבור חולי סוכרת בעלי אחוזי נכות מספיק גבוהים.

מהי תנגודת לאינסולין?

תנגודת לאינסולין היא למעה המצב המאפיין סוכרת מסוג 2. במצב של תנגודת לאינסולין, האינסולין המיוצר כבר לא עוזר בספיגת הסוכר, ולכן הגוף מייצר עוד ועוד אינסולין ומפריש אותו לדם כדי לסייע לספיגה. בשלב מסוים, כל כמות אינסולין שמוזרמת לדם כבר לא עוזרת בספיגה, מה שמוביל לעודף סוכר בדם. (היפרגליקמיה)

מה ההשלכות של תנגודת לאינסולין?

חוקרים מצאו שקיימים קשרים ישירים בין תנגודת לאינסולין למחלות רבות אחרות. למשל, נמצא כי תנגודת לאינסולין עלולה להוביל להופעה של מחלות בחילוף החומרים בגוף, שעלולות להוביל להתפתחות של מחלות בכלי הדם ובלב. בנוסף לכך, מצב של עודף סוכר בדם בא עם ההשלכות השליליות שלו, כגון עייפות וטשטוש בטווח הקצר, ואף לעיוורון ולקטיעת גפיים בטווח הארוך.

האם יש דרך לטפל בתנגודת לאינסולין?

במצב של תנגודת לאינסולין ייתכן ורופא ייתן לחולה מספר תרופות ייעודיות לטיפול במחלה, אך התרופה הכי טובה לתסמונת היא רפואה מונעת. לרוב רופאים ממליצים על פעילות גופנית תדירה ולאורך טווח ארוך. שמירה על משקל גוף תקין היא גם דרך מובטחת להפחית את הסיכויים לחלות במחלה. המלצה נוספת (שתקפה למחלות רבות אחרות) היא תזונה נכונה ומאוזנת.

פטור ממס הכנסה חברת בשביל הזכויות

לסיכום

תנגודת לאינסולין היא עסק רציני, וחשוב להיות עם יד על הדופק לגביה. מעבר לפעולות שתוארו, חשוב לבצע בדיקות תדירות של רמות הסוכר בדם. במידה ויש חריגה ברמות הסוכר בדם, יש לפנות מיידית לרופא כדי שיבדוק האם אכן מדובר בתנגודת לאינסולין.

זכויות חולי סוכרת אינסולין

סוכרת אינסולין נחשבת רמה חמורה של מחלת הסוכרת,

סוכרת אינסולין לרוב אינה ברת יכולת החלמה ועוד יותר לרוב רק הולכת ומחמירה עם השנים,

לצערינו ההשלחות של סוכרת אינסולין יכולות להיות על איברי מטרה וללא טיפולי ראוי ועד אובדן בראיה או בנמק בגפיים,

בעקבות זאת מחלת הסוכרת ברוב מוחלט של המקרים תזכה גם באחוזי נכות לפי חומרת המחלה,

במידה וחולה סוכרת גיבש תיק נכות כולל מחלת סוכרת עם 40% לפחות בתוך תיק כולל של 90% נכות ומעלה, יוכל להיות זכאי לקבל פטור ממס הכנסה,

במדיה וחלית בסוכרת ועדיין לא תבעת, במידה ותהיה זכאי לקבל אישור פטור ממס הכנסה איתו תוכל לתבוע את כספי המס ששילמת שלא לצורך עד 7 שנים רטרואקטיבית.

למעבר לעמוד הפייסבוק שלנו לחץ כאן

שתפו עם חברים
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
פרטי המחבר
בשביל הזכויות לוגו
מאמר זה נכתב ע"י צוות 'בשביל הזכויות'

חברת "בשביל הזכויות" הוקמה על בסיס הרצון הבלתי מתפשר שלנו לסייע לכל מי שסובל מבעיה רפואית. וכדי לאפשר לכם לקבל בדיוק את מה שמגיע לכם בצדק ובזכות מרשויות המס והביטוח הלאומי.

בשביל הזכויות - פטור ממס הכנסה
חושבים שמגיע לכם פטור ממס הכנסה בעקבות זכות רפואית?
יכול להיות מאוד שאתם צודקים, אנחנו כאן 'בשביל הזכויות' שלכם. אנו מזמינים אתכם לבדוק את זכאותכם ללא עלות וללא התחייבות.
מאמרים נוספים
פטור ממס הכנסה
פטור ממס הכנסה

מס הכנסה הוא נטל כלכלי משמעותי על רבים מאזרחי ישראל, מנגד הוא צורך הכרחי שנועד לממן את פעולות הממשלה והוצאות ציבוריות. מדינות חוק מערביות גובות

קרא עוד »
פיצוי חד פעמי לחולי סרטן

אבחון של סרטן הוא טלטלה משמעותית באמצע החיים, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה כלכלית. טיפולי הסרטן כרוכים לעיתים קרובות בעלויות גבוהות, הן עבור הטיפולים עצמם

קרא עוד »
פטור אישי בשנת 2024
פטור ממס הכנסה בשנת 2024

מס הכנסה הוא מס ישיר המוטל על הכנסתם של יחידים ותאגידים בישראל. גובה המס נקבע בהתאם למדרגות מס, כאשר הכנסות גבוהות יותר חייבות במס בשיעור

קרא עוד »
פטור ממס הכנסה
לבדיקת זכאות ללא התחייבות
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם.