מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה – כל מה שאתם צריכים לדעת

מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה
תוכן עניינים

מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה – מי זכאי ומה צריך לדעת לפני היציאה לדרך

מדינת ישראל גובה מיסים כדי להעמיד תקציבים, לשפר תשתיות ולספק הגנה ושירותים לאזרחים השונים שמשלמים את המס. אזרחים שנתקפים במחלות כאלו ואחרות, מכל הסוגים שרק ניתן לדמיין, עשויים להיות זכאים להטבות הקשורות לתשלום המס, כאשר המרכזית היא פטור ממס ההכנסה. אלו המחלות שמזכות בפטור מהמס הזה, בהתאם לתנאי הזכאות שנקבעו.

הקשר בין פטור ממס הכנסה לבין מחלות

לפני שנבין אילו מחלות מזכות בפטור ממס הכנסה, כדאי להבין את הקשר שבין פטור זה לבין מחלות שונות. מס הכנסה משולם על ידי כל אזרח עובד, בעבור אחוז מסוים ומשתנה של ההכנסה שלו. ככל שההכנסה גבוהה יותר, כך המס גדול יותר. את המציאות הזאת מכיר כל אזרח בוגר במדינה שנמצא בשוק התעסוקה. המדינה, מתוך הבנה שישנן אוכלוסיות שונות, עם מגבלות שונות, קבעה תנאי זכאות ברורים עבור קבלת פטור מתשלום מס זה, עניין שיכול לחסוך בפועל כסף רב למקבל הפטור.

מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה

כיצד ניתן לקבל את הפטור?

את הפטור ניתן לקבל דרך הליך בירוקרטי סדור. מכיוון שמדובר על פטור שמעניקה המדינה, קבלת הפטור מותנית באישור מהמדינה ובהגשת בקשה רשמית אל רשות המיסים, בקשה שניתן להגיש באמצעות חברת בשביל הזכויות. אדם שעומד בתנאי הזכאות לא יקבל את הפטור לו לא יגיש את הבירוקרטיה הדרושה. ניתן להסתייע בליווי מקצועי של אנשי מקצוע לצורך הגשת הבקשה הדרושה, איסוף המסמכים וקבלת הפטור.

תנאי הזכאות עבור ליקוי אחד

תנאי הזכאות שהציבה המדינה ברורים על מנת לקבל את הפטור. כדי לקבל את הפטור בעבור מחלה, ליקוי או ליקוי שנוצר בעקבות הידרדרות של מחלה, יש לעבור ועדה רפואית של מס הכנסה מטעם הביטוח הלאומי. ועדה זו קובעת את אחוזי הנכות עבור אותו ליקוי. במידה ונקבעו 90% נכות או יותר מכך עבור ליקוי אחד, האדם שמתייצב מול הועדה יהיה זכאי לקבלת פטור ממס הכנסה לפי החוק.

תנאי הזכאות עבור מספר ליקויים

מחלות מסוימות עשויות לגרום למספר ליקויים בריאותיים עקב הידרדרות במצב שלהן. במקרה ולאדם אחד יש שני ליקויים או יותר מכך, הוא יהיה זכאי לקבלת פטור ממס הכנסה במידה ואחוז הנכות של כלל הליקויים מהם הוא סובל, הוכר על 90% על ידי הועדה הרפואית, או יותר מזה. התנאי היחידי הוא שלפחות אחד מהליקויים יעמוד על יותר מ-40% נכות. אדם בעל מספר ליקויים, שאף אחד מהם לא מגיע לאחוזי נכות של 40% ומעלה, עשוי שלא להיות זכאי לקבלת הפטור.

מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה בשביל הזכויות

פטור עקב מחלת הסרטן

מחלת הסרטן היא אחת המחלות הקשות ביותר שמכירה הרפואה המודרנית, והיא גם אחת מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה. מחלת הסרטן יכולה לתקוף את גוף האדם במערכות שונות, בדמות סרטן העור, סרטן ריאות, סרטן הדם, סרטן באשכים וכדומה. עבור מחלת סרטן קשה, שהטיפולים שלה פוגעים בצורה משמעותית במטופל, עד לרמה שעשויים להיקבע עבורו 90% נכות, ניתן לקבל פטור ממס הכנסה.

פטור עקב אי ספיקת כליות

תפקיד הכליות הוא סינון הדם. הדם שלנו מורכב ממים ומחומרים שונים, והכליות שומרות על דם נקי ועל מאזן תקין של חומרים בזרם הדם. אי ספיקת כליות היא מחלה בה הכליות לא מצליחות לתפקד ולנקות את הדם. המטופל יצטרך להתמודד עם טיפול אינטנסיבי ומצבו הבריאותי עשוי להידרדר בצורה קשה מאוד. מטופלים הסובלים מאי ספיקת כליות עשויים להיות זכאים לקבלת הפטור.

פטור עקב אוטם שריר הלב

אוטם שריר הלב היא המחלה שנוהגים לכנות אותה "התקף לב". מדובר על מצב בו אחד מהעורקים שמזינים את הלב נחסם באופן מלא או חלקי. כתוצאה מכך, חלק מסוים משריר הלב לא מקבל מספיק דם מחומצן, וכתוצאה מכך נוצר נמק בשריר הלב. הלב מתקשה לתפקד בצורה תקינה, מה שמצריך טיפול בהול ודחוף. אנשים שסובלים מאוטם שריר הלב נפגעים בצורה משמעותית, והם עשויים לפתח מחלות לבביות נוספות ולהתקשות בביצוע פעולות שעד לא מזמן נראו להם טריוויאליות. מי שעבר אוטם בשריר הלב עשוי להיות זכאי גם כן לפטור ממיסוי ההכנסה שלו.

פטור עקב סוכרת

מחלת הסוכרת היא כל כך נפוצה ושכיחה במערב, ובמדינת ישראל בפרט, כך שאתם עשויים לתהות מה קושר את המחלה הזאת עם הפטור המדובר, שניתן בעבור אחוזי נכות קשים במיוחד. דעו כי חולי סוכרת שלא מטפלים בעצמם בצורה טובה, ולא דואגים לאיזון רמות הסוכר בדם, מצבם עשוי להידרדר בצורה משמעותית, עד כדי כך שהם עשויים לעבור כריתה של אחת מכפות הרגליים שלהם עקב נזקי המחלה, מה שיאפשר להם לקבל פטור.

פטור עקב אירוע מוחי

אירוע מוחי יכול לבוא בכמה צורות שונות, אך העיקרון מאחורי אירוע כזה הוא זהה. נוצרת חסימה של כלי דם המוביל חמצן אל המוח, וכתוצאה מחסימה כזאת, שיכולה להתרחש דקות בודדות ואפילו מספר שעות, חלק מסוים במוח לא מקבל את החמצן שהוא דרוש לו, ונפגע בצורה משמעותית. פגיעה זאת צפויה להוביל את המטופל לזכאות לקבלת פטור, שכן היא נחשבת לקשה במיוחד.

מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה – כל מה שאתם צריכים לדעת

פטור עקב ניוון שרירים

ניוון שרירים הוא מצב שנוצר בעקבות מחלות כדוגמת מחלת ה-ALS. מחלה זו גורמת לבעיות עצביות, בעיקר בין העצבים שמחברים את חוט השידרה אל שרירי הגוף. כתוצאה מכך, הנפגע אינו מסוגל להזיז שרירים רבים, ומצבו הופך בין רגע לקשה מאוד. ניוון שרירים פוגע בצורה משמעותית במטופל ומונע ממנו לבצע פעולות בסיסיות. הנכות של מי שסובלים מניוון שרירים נאמדת באחוזים גבוהים בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי, ולכן הם זכאים ברוב המוחלט של המקרים של מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה.

פטור עקב מחלה נוירולוגית

ישנן הרבה מאוד מחלות נוירולוגיות שונות, בדרגות חומרה משתנות. מחלות אלו פוגעות במוח ובעצבים, והן מסיבות פגיעות שונות וחמורות. ככל שהפגיעה קשה יותר, ופוגעת במטופל בצורה מהותית יותר, כך הסיכויים שאחוזי הנכות שיקבעו לו על ידי הוועדה הרפואית מטעם הביטוח הלאומי יהיו גבוהים, גבוהים יותר. מטרת הפטור היא לסייע בין היתר למי שסובלים מנזקים קשים עקב מחלתם.

פטור עקב מחלה אוטואימונית

כמו מחלות נוירולוגיות, ישנן גם הרבה מאוד מחלות אוטואימוניות. מחלה אוטואימונית היא מחלה שונה מעט, שגם כיום הרפואה המודרנית לא מכירה לעומק. מחלה זאת היא מחלה בה הגוף, מסיבות כאלו ואחרות, מחליט לתקוף את עצמו. התאים של הגוף, שאחראים על המערכת החיסונית ועל תקיפת פולשים ונגעים זרים, תוקפים מערכות, תאים או איברים שונים בגוף, והדבר עשוי להוביל לנכויות באחוזים קשים, עקב אותה תקיפה או עקב השלכות שלה.

כל מה שאתם צריכים לדעת על מחלות המזכות בפטור ממס הכנסה

פטור עקב מחלת נפש

מחלת נפש היא מחלה שונה ממה שסיכמנו עד כה. בניגוד למחלות בהן יש פגיעה גופנית ברורה, במחלת נפש זהו מצבו המנטלי והנפשי של הנפגע שניזוק. בשנים האחרונות המודעות לנזקים של מחלות נפש ולעובדה שהן עשויות לגרום לנכות, עלתה יותר לתודעה. בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי יש כיום אומדן גם של מחלות נפש באחוזי נכות גבוהים במיוחד, שמעניקים פטור ממס הכנסה.

פטור עקב מחלת הקרוהן  

מחלת קרוהן היא למעשה דלקת קבועה ברירית של המעי. דלקת זו יכולה להסב נזקים קשים למערכת העיכול של המטופל. מכיוון שמדובר על דלקת קבועה (כרונית), למטופל אין יותר מדי ברירה ועליו להיות מטופל בצורה אקטיבית כל חייו. כאשר הנזק מהמחלה גבוהה במיוחד, בין אם כתוצאה מטיפול לקוי או כתוצאה מהידרדרות במצב, עשויים להיקבע אחוזי נכות גבוהים במיוחד עבור המטופל.

פטור ממס הכנסה חברת בשביל הזכויות

פטור עקב דלקת קרום המוח

דלקת נוספת שעשויה לזכות את המטופל בקבלת פטור ממס הכנסה היא דלקת קרום המוח. דלקת זו היא דלקת שפוגעת בקרום של המוח, כפי שניתן להבין מהשם שלה. הטיפול נגד הדלקת הזאת יעיל בדרך כלל, כך שזיהוי מקדים יכול לשפר בצורה משמעותית את המצב של הנפגע. למרות שקיים טיפול לדלקת הזאת, ישנם מטופלים שלא מצליחים לקבל טיפול במהרה. פינוי איטי לבית החולים או זיהוי מאוחר מדי של המחלה יכול להשאיר את הנפגע עם נזקים קשים, ולהסב לו אחוזי נכות גבוהים במיוחד.

קבלת פטור עקב מחלה

יש הרבה מאוד מחלות ומהרבה מאוד סוגים. כל מחלה עשויה לפגוע במערכת אחרת בגוף או באיבר אחר, ובכך להסב לנפגעים השונים נזקים משתנים. מה שמשותף למחלות כמו מחלת הסרטן, אי ספיקת כליות, אוטם בשריר הלב, מחלת הקרוהן, סוכרת או ALS, הוא שהמחלות הללו עשויות להסב נזקים חמורים. במידה והנזקים הללו חמורים מספיק, ואחוז הנכות שנקבע עבור הנזקים הללו הוא גבוה מספיק, ניתן יהיה לקבל פטור.

למעבר לעמוד הפייסבוק שלנו לחץ כאן

שתפו עם חברים
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
פרטי המחבר
בשביל הזכויות לוגו
מאמר זה נכתב ע"י צוות 'בשביל הזכויות'

חברת "בשביל הזכויות" הוקמה על בסיס הרצון הבלתי מתפשר שלנו לסייע לכל מי שסובל מבעיה רפואית. וכדי לאפשר לכם לקבל בדיוק את מה שמגיע לכם בצדק ובזכות מרשויות המס והביטוח הלאומי.

בשביל הזכויות - פטור ממס הכנסה
חושבים שמגיע לכם פטור ממס הכנסה בעקבות זכות רפואית?
יכול להיות מאוד שאתם צודקים, אנחנו כאן 'בשביל הזכויות' שלכם. אנו מזמינים אתכם לבדוק את זכאותכם ללא עלות וללא התחייבות.
מאמרים נוספים
פיצוי חד פעמי לחולי סרטן

אבחון של סרטן הוא טלטלה משמעותית באמצע החיים, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה כלכלית. טיפולי הסרטן כרוכים לעיתים קרובות בעלויות גבוהות, הן עבור הטיפולים עצמם

קרא עוד »
פטור אישי בשנת 2024
פטור ממס הכנסה בשנת 2024

מס הכנסה הוא מס ישיר המוטל על הכנסתם של יחידים ותאגידים בישראל. גובה המס נקבע בהתאם למדרגות מס, כאשר הכנסות גבוהות יותר חייבות במס בשיעור

קרא עוד »
פטור ממס הכנסה
לבדיקת זכאות ללא התחייבות
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם.