מחשבון פטור ממס הכנסה לנכים עם חברת בשביל הזכויות

מחשבון פטור ממס הכנסה
תוכן עניינים

מחשבון פטור ממס הכנסה

במדינת ישראל, פטור ממס הכנסה ניתן על רקע רפואי. אנשים שמצבם הבריאותי קשה, בין אם כתוצאה ממחלה, תאונה או כל סיבה אחרת, עשויים להיות זכאים בסבירות גבוהה לקבלת הפטור, כל עוד הם עומדים בתנאים שנקבעו על ידי המדינה. על מנת שניתן יהיה להבין כמה כסף בפועל נחסך באמצעות החזקה בפטור זה, קיים מחשבון אינדיבידואלי לחישוב תשלום המס שנחסך.

מה זה פטור ממס הכנסה?

זה אולי מפתיע, אך רוב האזרחים בישראל אינם מודעים לפטור המשמעותי ביותר שמציעה המדינה בכל הקשור לתשלום מיסים. אנחנו משלמים מס בצורה כל כך טריוויאלית ובסיסית, שזה נראה כמו עוד חובה שהיא פשוט חלק מהחיים שלנו. אכן תשלום מס הכנסה הוא בגדר חוב עבור כל אזרח עובד, או כל אזרח שיש לו הכנסה ממקור מסוים שנתון תחת נטל המס. למרות זאת, לפי תנאים מסוימים וכתוצאה מהבנה שישנם אוכלוסיות מעטות יחסית באוכלוסייה שאין תועלת בגביית מס מהן, המדינה קבעה שניתן יהיה להעניק פטור ממס ההכנסה לקבוצה מצומצמת.

מחשבון פטור ממס הכנסה

תנאי הזכות לקבלת הפטור

על מנת לקבל פטור ממס הכנסה, מבקש הפטור צריך לעמוד בתנאי הזכאות שנקבעו. המדינה החליטה שפטור זה יינתן אך ורק מסיבות רפואיות. המדינה מבינה שאנשים במצב בריאותי חמור וקשה נפגעים יתרה מתשלום מס הכנסה, שכן גם ככה מצבם אינם טוב מספיק כדי לדאוג לכלכלה של עצמם בצורה עצמאית מוחלטת. המדינה קבעה שמי שנקבעו לו 90% נכות או יותר מכך, עבור ליקוי אחד או עבור סך אחוזי הנכות של מספר ליקויים, יהיה זכאי לקבלת הפטור מרשות המיסים.

חישוב הפטור

מס הכנסה הוא משחק של מספרים. בישראל המיסוי הוא פרוגרסיבי. ככל שאתם מכניסים יותר, כך תשלמו יותר מס. תשלום המס מתבצע לפי מדרגות שכר, כאשר לכל מדרגה יש אחוז מיסוי קבוע שנגבה מההכנסה. כשמדברים על "חישוב פטור ממס הכנסה", מתכוונים לחישוב של הכסף שנחסך בעקבות קבלת הפטור. המחשבון מאפשר, באופן אינדיבידואלי, להבין כמה כסף הפטור באמת חוסך למחזיק בו.

גובה ההכנסה

הגורם המשמעותי ביותר במחשבון הפטור הוא גובה ההכנסה. לרוב האזרחים בישראל יש מקור הכנסה אחד, והוא המשכורת שלהם כשכירים. רוב האזרחים העובדים בישראל עושים זאת כשכירים, כאשר חלק קטן יותר מהעובדים הם עצמאים. ישנם אזרחים בעלי מקורות הכנסה נוספים, כמו מקורות הכנסה מנדל"ן, ניירות ערך, ריביות או דיבידנדים. הזנת הפטרים במחשבון, כלומר פרטי ההכנסה המדויקים שלכם, היא זאת שתאפשר את חישוב החיסכון שמקנה לכם בפועל הפטור.

הכנסה גבוהה מהתקרה שנקבעה בחוק

כאשר הפרטים על גובה ההכנסה מוזנים אל המחשבון, ניתן לברר גם אם ההכנסה שהזונה גבוהה מהתקרה שקבעה המדינה. מכיוון שהמטרה של המדינה היא לעזור לאזרחים בעלי מצב רפואי קשה, שלרוב מצבם הכלכלי גם קשה, היא החליטה לקבוע תקרת שכרת. הרעיון מאחורי התקרה הוא שאזרחים שמכניסים מעל לתקרה זו אינם זקוקים למעשה לסיוע כל כך משמעותי מהמדינה, ולכן הם מקבלים את הפטור, אך הפטור הוא חלקי והם נאלצים לשלם חלק מסוים מההכנסה שלהם כמס.

מחשבון אישור פטור ממס הכנסה לנכים

פטור זמני או פטור קבוע?

דבר נוסף שחשוב להזין במחשבון פטור ממס הכנסה, הוא משך הזמן שבגינו נקבע לכם הפטור. ישנם מקרים בהם הפטור שמתקבל הוא פטור זמני. זה קורה כאשר הנכות ממנה סובל מקבל הפטור היא זמנית. אם למשל סובל מקבל הפטור מנכות זמנית בעקבות פציעה קשה בשריר, אך פציעה זו ניתנת לשיקום, הוא צפוי לקבל אחוזי נכות זמניים עבור הפציעה שלו, מה שיוביל לקבלת פטור זמני. לקראת סוף התוקף של הפטור, יצטרך מקבל הפטור להתייצב מחדש מול ועדה רפואית שתבחן את מצבו, ותחליט אם לתקף לו מחדש את אחוזי הנכות, לשנות אותם או לבטל אותם.

שימו לב לאחוזי הנכות שנקבעו לכם

עניין נוסף שחשוב להכיר, עוד לפני שפונים אל מחשבון פטור ממס הכנסה, הוא אחוזי הנכות שנקבעו עבור הליקוי המדובר. ישנם אנשים בעלי נכויות קשות במיוחד, שנוצרו בעקבות מחלה או תאונה למשל, אך אחוזי נכות אלו לא מאפשרים להם לקבל את הפטור. במידה ואחוזי הנכות שנקבעו לאדם מסוים נמוכים מ-90%, הוא לא יוכל לקבל את הפטור, גם לא באופן חלקי. במצב כזה, חישוב במחשבון לא יהיה רלוונטי. ניתן לערער על התוצאות של הועדה הרפואית, על מנת שזאתי תבחן מחדש את אחוזי הנכות שלכם.

חשיבות מחשבון הפטור

למחשבון הפטור יש חשיבות רבה בכל מה שקשור לקבלת הפטור. תפקיד המחשבון הוא לסייע למי שרוצה לקבל את ההליך להבין את המשמעות הכספית שלו באופן אישי. לא מעט אזרחים נרתעים מהתחלת הליך בירוקרטי מול רשויות המדינה, הליך כמו הוצאת פטור ממס הכנסה. כאשר הם רואים מול העיניים שלהם כמה כסף זה יכול לחסוך להם, הם נרתעים פחות ומקבלים מוטיבציה למימוש הזכויות שלהם.

כמה כסף זה יוצא בפועל?

מחשבון הפטור יאפשר למשתמש בו לראות כמה כסף הוא חסך בפועל. במחשבון הוא יוכל, במידה וימלא בצורה מדויקת את הנתונים השונים שהמחשבון מנחה את המשתמש למלא, להבין כמה מס הכנסה ייחסך לו, או עבור האדם שפרטיו הוזנו במחשבון, באופן אישי ומדויק. ניתן יהיה לבצע חישוב חודשי של החיסכון, או חישוב שנתי.

עבור מי המחשבון יכול להיות רלוונטי?

מחשבון הפטור לא רלוונטי לכולם. כמות האזרחים בישראל שזכאית לקבלת פטור ממס הכנסה היא קטנה יחסית, מכיוון שאין יותר מדי אנשים בישראל שאחוזי הנכות שלהם גבוהים במיוחד. למרות זאת, בישראל יש לא מעט אנשים שחולים במחלות קשות, שנפגעו בתאונות דרכים, תאונות עבודה ואפילו תאונות במסגרת השירות הצבאי. אם אתם או אנשים שאתם מכירים סובלים מנכות בעקבות מה שצוין, ייתכן שהמחשבון רלוונטי עבורכם.

התחלת הליך לקבלת הפטור

יש להתחיל באופן יזום הליך לקבלת הפטור, גם אם אתם חושבים שאתם עומדים בתנאי הזכאות. המדינה לא ממהרת ליצור קשר עם אזרחים שמבחינה פוטנציאלית עשויים להיות זכאים לפטור מתשלום מס הכנסה. לכן, אם אדם מסוים יודע על נכות שיש לו, או על מחלה קשה ממנה הוא סובל ופוגעת בתפקוד שלו, הוא יכול להתחיל בפנייה אל גופים מקצועיים, כמו חברת בשביל הזכויות, ולברר מה הסיכויים שלו לקבל פטור ממס הכנסה.

ועדה רפואית

על מנת לקבל את הפטור, על מבקש הפטור להיות בעל אחוזי נכות גבוהים במיוחד, כפי שציינו מקודם. הגוף שקובע את אחוזי הנכות עבור מחלות קשות או פציעות הוא הביטוח הלאומי, ואם להיות מדויקים, ועדה רפואית בביטוח הלאומי. הועדה הרפואית מורכבת מלפחות רופא אחד, שיברר את המצב של מגיש הבקשה. לאחר מכן, הוא יקבע אחוזי נכות במידת הצורך אם כי הוא עשוי שלא לקבוע אחוזי נכות, במידה ולא התרשם שכך עליו לעשות.

מחשבון פטור ממס הכנסה לנכים

רשות המיסים

לאחר קביעת אחוזי נכות מתאימים, ורק לאחר זאת, ניתן יהיה להגיש בקשה לרשות המיסים. ניתן לעשות זאת בסיוע של גוף מקצועי או באופן עצמאי. את הבקשה יש להגיש לפי ההוראות באתר רשות המיסים. אל הבקשה, שהיא מסמך רשמי שמגיש מבקש הפטור, יש לצרף את הסיכום של הועדה הרפואית, כפי שנשלח מהביטוח הלאומי למבקש הפטור.

חישוב הפטור מבעוד מועד

כאשר מתקבל אישור בגין קבלת הפטור, ניתן להציג אותו אל המעסיק ולא לשלם יותר מס הכנסה, בהתאם לתקרת ההכנסה כאמור. בתלוש השכר הבא יוכל לראות מקבל הפטור את הכסף שחסך בפועל. מחשבון פטור ממס הכנסה מאפשר לחשב כבר מראש את כסף שייחסך מדי חודש עבור אי תשלום מס ההכנסה. הדבר יסייע בתכנונים כלכליים לטווח הקצר, הבינוני והרחוק, בצורה נוחה יותר.

משתלם כלכלית

בין אם נעשה שימוש מקדים במחשבון פטור ובין אם לא, על דבר אחד אין עוררין – פטור ממס הכנסה משתלם בהכרח כלכלית. גם אם מדובר על כמה מאות שקלים בחודש או על אלפי שקלים בחודש, מדובר על כסף שהיה אמור ללכת למדינה ובמקום זאת הולך אל חשבון הבנק של מקבל הפטור. ניתן לקבל גם החזרים רטרואקטיביים בלא מעט מהמקרים, כחלק מהחזרי המס.

פטור ממס הכנסה חברת בשביל הזכויות

בירור הזכאות לפטור

מחשבון פטור מס הכנסה מסייע להבין את כמות הכסף שיכול מבקש הפטור לחסוך מדי חודש, או מדי שנה. בחלק מהמחשבונים ניתן גם לברר באופן מסוים את הזכאות לקבלת הפטור. על מנת לעשות זאת בצורה ברורה יותר, אפשר לקבוע פגישות עם גופים מקצועיים, או לפנות אל רשות המיסים לקבלת מידע רלוונטי הנוגע אל הליך הוצאת הפטור.

למעבר לעמוד הפייסבוק שלנו לחץ כאן

שתפו עם חברים
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
פרטי המחבר
בשביל הזכויות לוגו
מאמר זה נכתב ע"י צוות 'בשביל הזכויות'

חברת "בשביל הזכויות" הוקמה על בסיס הרצון הבלתי מתפשר שלנו לסייע לכל מי שסובל מבעיה רפואית. וכדי לאפשר לכם לקבל בדיוק את מה שמגיע לכם בצדק ובזכות מרשויות המס והביטוח הלאומי.

בשביל הזכויות - פטור ממס הכנסה
חושבים שמגיע לכם פטור ממס הכנסה בעקבות זכות רפואית?
יכול להיות מאוד שאתם צודקים, אנחנו כאן 'בשביל הזכויות' שלכם. אנו מזמינים אתכם לבדוק את זכאותכם ללא עלות וללא התחייבות.
מאמרים נוספים
פטור ממס הכנסה
פטור ממס הכנסה

מס הכנסה הוא נטל כלכלי משמעותי על רבים מאזרחי ישראל, מנגד הוא צורך הכרחי שנועד לממן את פעולות הממשלה והוצאות ציבוריות. מדינות חוק מערביות גובות

קרא עוד »
פיצוי חד פעמי לחולי סרטן

אבחון של סרטן הוא טלטלה משמעותית באמצע החיים, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה כלכלית. טיפולי הסרטן כרוכים לעיתים קרובות בעלויות גבוהות, הן עבור הטיפולים עצמם

קרא עוד »
פטור אישי בשנת 2024
פטור ממס הכנסה בשנת 2024

מס הכנסה הוא מס ישיר המוטל על הכנסתם של יחידים ותאגידים בישראל. גובה המס נקבע בהתאם למדרגות מס, כאשר הכנסות גבוהות יותר חייבות במס בשיעור

קרא עוד »
פטור ממס הכנסה
לבדיקת זכאות ללא התחייבות
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם.