מס הכנסה פטור ממס

מס הכנסה פטור ממס
תוכן עניינים

מס הכנסה פטור ממס

אזרח עובד בישראל משלם מס הכנסה לפי מדרגות המס השונות.

העובדה הזאת נלקחת כמובנת מאליה על ידי האזרחים, ולפעמים גם מתוך הבנה שהמדינה זקוקה לכספי המיסים לצורך מתן תנאים בסיסיים לאזרח. למרות שזה נראה כל כך בסיסי, המדינה מציעה פטור ממס הצלחה לחלק מהאזרחים בכל הקשור לתשלום מס ההכנסה. הכנסה שפטורה ממס היא דבר קיים עבור אנשים בעלי מצב בריאותי קשה.

מס הכנסה בישראל

לכל מדינה יש את הצורה בה היא בוחרת למסות את האזרחים שלה.

כל מדינה יכולה לבחור סוגים מסוימים של מיסים וגובה מסוים של כל מס. במדינת ישראל, אחד מהמיסים העיקריים, שכל אזרח משלם באופן תדיר, הוא מס הכנסה. מס זה נגבה כחלק מההכנסה של כל אזרח. על מנת שהמדינה תוכל לספק את השירותים הבסיסיים לאזרח, או את התנאים שהיא רוצה להעניק לו, היא צריכה לגבות מס זה. חינוך, בריאות וביטחון מסופקים בין היתר באמצעות התקציבים שנבנים מגביית המס.

מס הכנסה פטור ממס

חשיבות המס למדינה והטבות מס

אין ספק שהמס חשוב למדינה. במידה והמדינה לא תגבה מספיק מס מהאזרחים, או תגבה מס בצורה שאינה תואמת לציפיות באופן קיצוני, היא יכולה להיכנס לבעיות כלכליות שונות.

המדינה מציעה לאזרחים מסוימים הטבות מס, למרות החשיבות הזאת. המטרה של הטבות המס היא לסייע לאזרחים שנמצאים בשלב מסוים בחיים שלהם שיוצר קושי כלכלי, או לתמרץ אזרחים לפעולות מסוימות.

הטבות המס יכולות לחסוך סכום מסוים ממס ההכנסה, אך הטבת המס המשמעותית ביותר שקיימת היא פטור ממס הכנסה.

קבלת פטור – האם זה אפשרי?

פטור ממס הכנסה זה אכן דבר שקיים.

רוב גדול של האזרחים בישראל לא מודעים לפטור הזה, מכמה סיבות. ראשית, מדובר בפטור שתנאי הזכאות לקבלתו הם נוקשים במיוחד. שנית, אזרחים רבים בישראל נמענים מלפנות אל רשות המיסים ולברר את הזכויות שמגיעות להם. כתוצאה מכך, יוצא שגם אנשים שעומדים בתנאים לקבלת פטור ממס הכנסה לא מחזיקים בפטור, מה שבפועל גורם להם להפסיד כסף מבלי שהם מודעים לכך.

פטור ממס הכנסה יכול להינתן באופן מלא או באופן חלקי, לפרק זמן קבוע או לפרק זמן קצוב. הפטור ניתן לאנשים בעלי נכויות קשות במיוחד.

מס הכנסה פטור ממס עם חברת בשביל הזכויות

מדוע ניתן פטור ממס הכנסה?

כפי שכבר ציינו, הפטור ניתן לאנשים על רקע רפואי.

רק אדם עם נכות קשה, או עם מספר נכויות קשות מספיק, יוכל לקבל פטור ממס הכנסה בצורה חוקית מהמדינה. פטור ממס הכנסה ניתן על מנת לסייע לאותה אוכלוסייה להתמודד מבחינה כלכלית.

נכויות קשות מובילות ברוב המוחלט של המקרים לפגיעה כלכלית או לקושי מסוים בהיבט הכלכלי, וזאת הצורה בה בחרה המדינה לסייע למי שמצבם הבריאותי נחשב כחמור, לפי קריטריונים ברורים.

 

אחוזי הנכות הדרושים

אותם קריטריונים ברורים באים לידי ביטוי בדמות אחוזי הנכות שנקבעו למטופל. המדינה קבעה שאחוזי נכות של 90% ומעלה עבור נכות מסוימת, הם אחוזי הנכות שדרושים על מנת לקבל פטור ממס הכנסה. אחוזי נכות אלו מתייחסים לאחוזים שנקבעו עבור ליקוי אחד הגורם לנכות אצל אדם מסוים.

 

מספר נכויות אצל אדם אחד

במצבים מסוימים, אדם אחד יכול לסבול מכמה נכויות. נכויות אלו יכולות לבוא לידי ביטוי דרך מספר ליקויים שונים. תאונות דרכים למשל, עשויות לגרום לנכויות במספר איברים או מערכות בגוף, כתוצאה מפגיעה חזקה ומהירה בכביש. במידה ואדם סובל מכמה נכויות, סך כל אחוזי הנכות שנקבעו עבור אותן נכויות יצטרך לעמוד על 90% או יותר מכך, על מנת שאותו אדם יוכל לקבל פטור ממס הכנסה.

עבור לפחות אחת מהנכויות צריכים להיקבע 40% נכות או יותר מכך. אם לא תהיה נכות שיקבעו לה אחוזים אלו לפחות, לא יהיה זכאי אותו אדם לקבלת פטור ממס הכנסה.

בדיקת זכאות לקבלת מס הכנסה פטור ממס

פטור ממס לחולים

לא רק מי שנפגעו בתאונות דרכים או בפגיעות פיזיות וחיצוניות זכאים לקבלת פטור ממס הכנסה, אלא גם אנשים שחולים במחלות שונות.

למשל,

חולים במחלת הסרטן או מחלת הסוכרת, עשויים להיות זכאים לקבלת הפטור. מחלות אלו יכולות לגרום לנכויות בשלבים מסוימים של המחלה. מחלת הסוכרת, אם היא אינה מטופלת בצורה מדויקת והאיזון של הסוכרת לא נשמר, יכולה להוביל לנכות חמורה בכף הרגל. במקרה הזה, עשוי המטופל להיות זכאי לקבלת פטור באופן מלא.

 

פטור זמני

פטור ממס הכנסה יכול להיות גם זמני ולא קבוע. פטור זמני תלוי במצב הנכות של מקבל הפטור. אם מקבל הפטור הוא נכה שיש צפי להחלמה של הנכות שלו, או לשיפור במצבו, הוא יקבל פטור זמני בלבד.

הפטור יהיה קצוב לתקופה שתהיה גלויה למקבל הפטור. לאחר תום התקופה הזאת, ייבחן מחדש המצב של מקבל הפטור. במידה והנכות שלו נשארה באותו המצב, הוא צפוי לקבל את הפטור באופן קבוע, או שוב באופן זמני. אם חל שיפור במצבו, ייתכן שהפטור יילקח ממנו.

 

פטור חלקי

פטור חלקי מתשלום מס הכנסה מתייחס למצב בו מקבל הפטור הוא בעל הכנסה גבוהה. הדבר מייתר כביכול את המטרה לשמה מעניקה המדינה פטור ממס הכנסה, שכן על אף הנכות מצבו הכלכלי של מקבל הפטור אינו רע. לכן, נקבעה תקרת הכנסה, כך שמי שמכניס יותר מהסכומים המצוינים בתקרה, ישלם מס הכנסה בצורה חלקית במידה והוא מחזיק בפטור.

 

הצגת אישור למעסיק

עובדים שכירים? במידה ואתם או מישהו שאתם מכירים קיבל פטור ממס הכנסה והוא עובד במעמד שכיר, הוא יצטרך ליידע את המעסיק שלו על כך. המעסיק הוא זה שמנכה את מס ההכנסה מהמשכורת של העובד, כך שזוהי גם האחריות שלו לדאוג למימוש הפטור. יש ליידע את המעסיק ולהציג בפניו את האישור שניתן מרשות המיסים.

אישור למס הכנסה פטור ממס

ליווי מקצועי בבקשה לפטור

עבור הליך קבלת פטור ממס הכנסה, ניתן לקבל ליווי מקצועי מגופים כמו חברת בשביל הזכויות. ליווי זה יכול לסייע למגישי בקשה לקבלת פטור, שאינם מיומנים מספיק בעבודה אל מול הרשויות השונות. בין היתר, כחלק מההליך לקבלת הפטור, יש להתייצב אל מול וועדה רפואית. וועדה זו תקבע את אחוזי הנכות, ולמעשה גם תקבע אם תקבלו את הפטור או שלא. ניתן להתייצב אל מול הוועדה עם ליווי.

 

החזרי מס עבור פטור

אחד הדברים המומלצים ביותר עבור מי שמקבל פטור מתשלום מס הכנסה, הוא לברר על החזרי מס שמגיעים לו. יוצא מצב שמקבלי פטור רבים מקבלים את הפטור במועד מסוים, כאשר למעשה הם היו זכאים לפטור עוד זמן רב מלפני שקיבלו אותו. אם כך הדבר, ואם ניתן להוכיח זאת, רשות המיסים יכולה להחזיר לאותם אנשים החזרי מס עבור מס ההכנסה שהם שילמו, עד שש שנות מס מלאות לאחור.

פטור ממס הכנסה חברת בשביל הזכויות

חיסכון כספי משמעותי

פטור מתשלום מס הכנסה הוא חיסכון כספי משמעותי. אתם יכולים לפתוח את תלוש השכר שלכם למשל ולחשב בעצמכם כמה כסף יכולתם לחסוך לו היה לכם פטור שכזה. הפטור ניתן על ידי המדינה, כך שמי שמקבל אותו ממש את הזכות שלו באופן חוקי, ולכן בדיקת זכאות היא דבר שמומלץ לנכים וחולים רבים בישראל.

 

למעבר לעמוד הפייסבוק שלנו לחץ כאן

שתפו עם חברים
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
פרטי המחבר
בשביל הזכויות לוגו
מאמר זה נכתב ע"י צוות 'בשביל הזכויות'

חברת "בשביל הזכויות" הוקמה על בסיס הרצון הבלתי מתפשר שלנו לסייע לכל מי שסובל מבעיה רפואית. וכדי לאפשר לכם לקבל בדיוק את מה שמגיע לכם בצדק ובזכות מרשויות המס והביטוח הלאומי.

בשביל הזכויות - פטור ממס הכנסה
חושבים שמגיע לכם פטור ממס הכנסה בעקבות זכות רפואית?
יכול להיות מאוד שאתם צודקים, אנחנו כאן 'בשביל הזכויות' שלכם. אנו מזמינים אתכם לבדוק את זכאותכם ללא עלות וללא התחייבות.
מאמרים נוספים
פיצוי חד פעמי לחולי סרטן

אבחון של סרטן הוא טלטלה משמעותית באמצע החיים, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה כלכלית. טיפולי הסרטן כרוכים לעיתים קרובות בעלויות גבוהות, הן עבור הטיפולים עצמם

קרא עוד »
פטור אישי בשנת 2024
פטור ממס הכנסה בשנת 2024

מס הכנסה הוא מס ישיר המוטל על הכנסתם של יחידים ותאגידים בישראל. גובה המס נקבע בהתאם למדרגות מס, כאשר הכנסות גבוהות יותר חייבות במס בשיעור

קרא עוד »
פטור ממס הכנסה
לבדיקת זכאות ללא התחייבות
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם.