סרטן בלוטת התריס

סרטן בלוטת התריס
תוכן עניינים

סרטן בלוטת התריס – זכויות חולי סרטן (פטור ממס הכנסה / קצבת נכות כללית)

סרטן בלוטת התריס הוא מחלה סרטנית שמתפתחת באחת הבלוטות החשובות בגוף האדם – בלוטת התריס הממוקמת באזור הגרון. גידולים בבלוטת התריס הם ברובם איטיים, ועם אבחון מוקדם ומדויק, סיכויי הריפוי של המחלה הם גבוהים מאוד ביחס למחלות סרטניות אחרות. עם זאת, חשוב להכיר לעומק את המחלה, התסמינים שלה, האבחון שלה והטיפול בה – בכדי לדעת כיצד להתמודד עם מחלה זו בצורה הטובה ביותר.

פטור ממס הכנסה לחולי סרטן בלוטת התריס

בלוטת התריס – מה זה ועל מה זה אחראי?

בלוטת התריס היא בלוטה חשובה שמהווה חלק מהמערכת האנדוקרינית (המפרישה) בגוף האדם. בלוטת התריס ממוקמת באזור הצוואר, במיקום שטחי וקרוב לעור יחסית כך שבדרך כלל ניתן לחוש אותה בקלות בנגיעה באזור הגרון. מבחינת המערכת האנדוקרינית וההורמונלית בגוף, בלוטת התריס היא אחד האיברים החשובים ביותר, משום שהיא אחראית על הורמוני התריס תירוקסין ותריודוטירונין, או T3 ו-T4. הורמונים אלה מבצעים תפקידים שונים בגוף, כשיש להם תפקיד במטבוליזם, בוויסות הטמפרטורה של הגוף, על גדילת הגוף ועל התחושה הכללית שלנו. המחלות השכיחות ביותר בבלוטת התריס הן היפרתירואידיזם והיפותירואידיזם – יתר פעילות או תת פעילות של בלוטת התריס. עם זאת, גם סרטן בלוטת התריס לא נחשב למחלה נדירה – וחשוב להכיר את המחלה הזו לעומק. מלבד זאת, חשוב להכיר לעומק גם את הזכויות הסוציאליות לחולי סרטן בלוטת התריס, שיכולות לכלול בין היתר פטור ממס הכנסה, קצבאות ועוד.

מהו סרטן בלוטת התריס?

סרטן בלוטת התריס הוא גידול סרטני שמתרכז בתאי בלוטת התריס, וממוקם אנטומית על גבי הבלוטה או בסמוך אליה. זוהי מחלה בעלת ארבעה סוגים מרכזיים, ובמרבית המקרים מדובר במחלה קלה ביחס למחלות סרטניות אחרות, עם סיכויי החלמה טובים, במיוחד במטופלים צעירים ובריאים. במחלה חולות יותר נשים מגברים (3 ל-1), והיא אינה קשורה למחלות קודמות של בלוטת התריס ברוב המקרים. שני מאפיינים עיקריים של סרטן בלוטת התריס הם קשר גנטי וחשיפה לקרינה – קשר גנטי נמצא בערך ברבע מהמקרים באחד מסוגי הסרטן (מדולארי), ואילו מקרי סרטן בלוטת התריס בקרב מטופלים שסבלו מחשיפה רבה לקרינה מזיקה (כמו למשל הקורבנות של אסון צ'רנוביל בברית המועצות, שסבלו רבות מסרטן זה) הם רבים בהרבה מהחלק היחסי שלהם באוכלוסייה.

פטור ממס הכנסה עקב סרטן בלוטת התריס

סוגי סרטן בבלוטת התריס

בבלוטת התריס ישנם ארבעה סוגים עיקריים של סרטן, ונכיר כל אחד מהם בנפרד:

  • סרטן פפילארי

  • סרטן בלוטת התריס השכיח ביותר, שמהווה כ-75% מכלל המקרים. שכיח יותר אצל ילדים ואצל מטופלים שנחשפו לקרינה באופן משמעותי, כולל מטופלים שטופלו בקרינה למחלות סרטניות אחרות. סיכויי החלמה גבוהים שעומדים על למעלה מ-95% אחוזים.
  • סרטן פוליקולרי

  • כ-16% מכלל מקרי סרטן בלוטת התריס, ולעתים בחפיפה עם הסרטן הפפילארי (שני סוגי הסרטן באותו גידול). גידול שנוטה מעט יותר לשלוח גרורות מהפפילארי, אם כי גם בו סיכויי ההחלמה נחשבים לגבוהים מאוד ועומדים על כ-95% כשמאבחנים ומטפלים במחלה כראוי.
  • סרטן מדולארי

  • קשור מעט יותר לתסמונות גנטיות, ולתאי התריס המייצרים את ההורמון קלציטונין (בניגוד לקודמים שהיו קשורים לתאי התירואיד עצמם). גידול ששולח גרורות, בעל סימפטום יחסית אופייני לו ביחס לסוגי סרטן אחרים בבלוטת התריס – שלשול עקבי ומשמעותי. סיכויי ההחלמה ממנו הם מעט פחות טובים משל הסרטן הפפילארי והפוליקולרי בבלוטת התריס.
  • סרטן אנפלסטי

  • כ-3% מכלל מקרי הסרטן בבלוטת התריס, והמקרים הקשים ביותר שמוכרים לנו בתחום זה. סרטן אגרסיבי ששולח גרורות ומתפשט במהירות, במיוחד לתוך קנה הנשימה הסמוך אליו. נחשב כסרטן חשוך מרפא לחלוטין, שבדרך כלל יוביל למוות תוך מספר חודשים בהם יתמקדו בשיפור איכות חיי המטופל.

מלבד הסוגים האלה, יתכנו גם סוגי סרטן כמו לימפומה או סרקומה ברקמות הסמוכות או ממוקמות על בלוטת התריס, אבל אינן שייכות לאיבר זה מבחינה פתולוגית.

סימפטומים שכיחים של סרטן בלוטת התריס

הסימפטום השכיח ביותר של סרטן בלוטת התריס הוא תחושה של גוש או של מלאות בגרון, לעתים בשילוב של הגדלת בלוטות לימפה סמוכות. מלבד זאת, יתכנו גם סימפטומים כמו כאב בגרון, שינויים בקול, וכן סימפטומים אופייניים למצבי היפר או היפו תירואידיזם.

כיצד מאבחנים סרטן בבלוטת התריס?

אבחון של סרטן בלוטת התריס מתבצע על ידי אנדוקרינולוג, בדרך כלל באמצעות בדיקות דם הכוללות בדיקת הורמוני תריס, וכן בדיקת אולטרסאונד של אזור הצוואר. אם מזהים גוש חשוד, מבצעים ביופסיה באמצעות מחט דקה, ומנסים להבין האם מדובר בגוש שפיר או ממאיר. חשוב לציין שרק 5% מכלל המקרים של גוש מורגש בבלוטת התריס אכן מתבררים כסרטניים בסופו של דבר. לבסוף ישנם גם מקרים בהם רוצים לאשש את האבחנה באמצעות בדיקת יוד רדיואקטיבי – להבין האם מדובר בגוש שמפריש הורמוני תריס (ולכן גם לרוב אינו סרטני) או לא.

סרטן בלוטת התריס

כיצד מטפלים לאחר האבחון?

טיפול בסרטן בלוטת התריס משתנה בין סוגי הסרטן השונים, אך אפשר לתת לו קווים כלליים. השאיפה במרבית המקרים תהיה להוציא את האזור הנגוע בבלוטת התריס, במיוחד אם הוא מוגבל לאונה אחת של הבלוטה אותה ניתן לכרות ללא פגיעה בריאותית משמעותית במטופל. לאחר ניתוח לרוב משלימים את הטיפול עם יוד רדיואקטיבי שתפקידו לחסל את כלל התאים הסרטניים אם נשארו כאלה. בסרטן מדולארי עושים גם שימוש בהקרנות.

סיכויי ההחלמה מהסרטן

ברוב המוחלט של מקרי סרטן בלוטת התריס, מדובר בסרטן בעל סיכויי החלמה גבוהים מאוד ביחס למחלות סרטניות אחרות, עם מעל ל-95% מהמטופלים שמחלימים מהמחלה לחלוטין וחיים בלעדיה 10 שנים לאחר גילוי המחלה הראשוני. עם זאת, חשוב לציין שישנם גם מקרים נדירים יותר, במיוחד של סרטן אנפלסטי, שבהחלט יכולים להיות קטלניים, ובכל מקרה חשוב לגלות את המחלה בשלב מוקדם בכדי לטפל בה היטב ולשפר את סיכויי ההחלמה ממנה.

פטור ממס הכנסה חברת בשביל הזכויות

מיצוי זכויות בתקופת הטיפול וההחלמה

אבחנה בסרטן בלוטת התריס גוררת תקופה לא קצרה ולא פשוטה של טיפולים, ניתוחים, חולי ובאופן כללי צורך בתמיכה. לכן, סרטן בלוטת התריס הוא מצב שמזכה במגוון זכויות סוציאליות מטעם הביטוח הלאומי – מקצבת נכות ועד פטור ממס הכנסה. בשביל זכויות כאלה, שירות כמו זה של חברת בשביל הזכויות יכול לסייע מאוד – בשביל לקבל במהירות ובמקצועיות. בכל מקרה, הדבר החשוב ביותר הוא לאבחן את המחלה בזמן ולטפל בה היטב – והזכויות הסוציאליות כמו פטור ממס הכנסה נמצאות כאן בכדי שיהיה לנו קל יותר לעשות זאת.

 

למעבר לעמוד הפייסבוק שלנו לחץ כאן

שתפו עם חברים
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
פרטי המחבר
בשביל הזכויות לוגו
מאמר זה נכתב ע"י צוות 'בשביל הזכויות'

חברת "בשביל הזכויות" הוקמה על בסיס הרצון הבלתי מתפשר שלנו לסייע לכל מי שסובל מבעיה רפואית. וכדי לאפשר לכם לקבל בדיוק את מה שמגיע לכם בצדק ובזכות מרשויות המס והביטוח הלאומי.

בשביל הזכויות - פטור ממס הכנסה
חושבים שמגיע לכם פטור ממס הכנסה בעקבות זכות רפואית?
יכול להיות מאוד שאתם צודקים, אנחנו כאן 'בשביל הזכויות' שלכם. אנו מזמינים אתכם לבדוק את זכאותכם ללא עלות וללא התחייבות.
מאמרים נוספים
פטור ממס הכנסה
פטור ממס הכנסה

מס הכנסה הוא נטל כלכלי משמעותי על רבים מאזרחי ישראל, מנגד הוא צורך הכרחי שנועד לממן את פעולות הממשלה והוצאות ציבוריות. מדינות חוק מערביות גובות

קרא עוד »
פיצוי חד פעמי לחולי סרטן

אבחון של סרטן הוא טלטלה משמעותית באמצע החיים, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה כלכלית. טיפולי הסרטן כרוכים לעיתים קרובות בעלויות גבוהות, הן עבור הטיפולים עצמם

קרא עוד »
פטור אישי בשנת 2024
פטור ממס הכנסה בשנת 2024

מס הכנסה הוא מס ישיר המוטל על הכנסתם של יחידים ותאגידים בישראל. גובה המס נקבע בהתאם למדרגות מס, כאשר הכנסות גבוהות יותר חייבות במס בשיעור

קרא עוד »
פטור ממס הכנסה
לבדיקת זכאות ללא התחייבות
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם.