סרטן המעי הגס תסמינים

סרטן המעי הגס תסמינים
תוכן עניינים

סרטן המעי הגס תסמינים ומי זכאי לקבל בגינו פטור ממס הכנסה

סרטן המעי הגס הוא אחד מסוגי הסרטן השכיחים בעולם, ומלבד זאת גם אחד הקטלניים ביותר.

מלבד בדיקות הסקר שצריך לערוך לגילוי שלו, והטיפולים השכיחים במחלה – חשוב להכיר היטב את התסמינים שלה, בכדי לנסות ולזהות אותה בשלב מוקדם. גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס הוא בעל משמעות עצומה בטיפול בו – ונבין בדיוק מהם התסמינים השכיחים שיכולים לסייע בכך. 

פטור ממס הכנסה לחולי סרטן המעי הגס

סרטן המעי הגס – מסוגי הסרטן השכיחים והקטלניים בעולם

סרטן המעי הגס הוא אחד מסוגי הסרטן השכיחים ביותר והקטלניים ביותר בעולם כולו. למעשה, מדובר בסרטן השלישי בשכיחותו בעולם המערבי כולו, והשני במקרי המוות להם הוא גורם. גם בישראל, כחלק מהעולם המערבי, אלה המספרים. ככלל, סרטן המעי הגס הוא שם שניתן לכל גידול סרטני שמתפתח בחלקי המעי שקשורים למעי הגס או יוצאים ממנו – המעי הגס, התוספתן והחלחולת (רקטום).

גידולים בפי הטבעת או לחילופין במעי הדק מקבלים הגדרה אחרת. המחלה פוגעת יותר בגברים מאשר בנשים, והיא אופיינית מאוד לטווח הגילים 55-75, בהם גם נדרש לבצע בדיקות סקירה תקופתיות של דם סמוי בצואה וקולונוסקופיה בכדי לאתר גידולים בשלב מוקדם.

מלבד בדיקות הסקר, חשוב גם להכיר בהקשר של סרטן המעי הגס תסמינים שכיחים – היכרות איתם יכולים להציל חיים. בנוסף, גם היכרות עם הזכויות הסוציאליות הרלוונטיות לחולי סרטן המעי הגס הן משמעותיות מאוד – זכויות כמו פטור ממס הכנסה, נכות, תמיכה סיעודית ועוד.

סרטן המעי הגס תסמינים וזכאות לפטור ממס הכנסה

היכרות עם תסמיני סרטן המעי הגס יכולה להציל חיים

במקרים של סרטן המעי הגס תסמינים שכיחים והיכרות איתם יכולים להיות בעלי משמעות עצומה – שכן פנייה מהירה לרופא ולבדיקה על הגורם לתסמינים האלה יכולה להסתיים בגילוי מוקדם של המחלה, וכתוצאה מכך גם בסיכוי גבוה יותר להירפא ממנה.

מנגד,

כאשר המחלה לא מתגלה בזמן ומתעלמים מאותם התסמינים, ההשלכות של אותה התעלמות וחוסר היכרות יכולות להיות קטלניות לחלוטין. משום כך, חשוב מאוד להכיר בהקשר של סרטן המעי הגס תסמינים – בין אם אתם נמצאים בקבוצת הסיכון להתפתחות סרטן זה ובין אם לא, וגם אם אנשים קרובים אליכם סובלים מתסמינים כאלה.

סרטן המעי הגס תסמינים שכיחים

במקרי סרטן המעי הגס תסמינים שכיחים קשורים בעיקר למערכת העיכול עצמה, אם כי ישנם גם תסמינים שאינם בהכרח קשורים אליה וגם אותם חשוב להכיר היטב. נעבור על כלל התסמינים הנפוצים.

שינויים בהרגלי היציאות

שינויים בהרגלי היציאות יכולים להיות שינויים בתדירות היציאות, במרקם או האיכות של היציאות, וכן בעקביות של מתן הצואה. השינויים האלה יכולים להשתנות באופן מהותי בין מטופל למטופל, כאשר אצל מטופל אחד יתכנו שלשולים משמעותיים ואילו אצל אחר תתכן עצירות כללית שיכולה להימשך שבועות. בכל מקרה – שינוי משמעותי בהרגל היציאות לעומת ההרגלים הללו לפני כן הוא אינדיקציה לתהליך מדאיג במערכת העיכול, ויכול לבטא בהקשר של סרטן המעי הגס תסמינים.

דימום בצואה

דימום בצואה הוא דוגמה מובהקת של תסמיני סרטן המעי הגס, גם אם ישנן מחלות נוספות שיכולות לגרום לו. דימום בצואה בעקבות סרטן המעי הגס יכול להיות מיקרוסקופי ובלתי מורגש, ולכן מבצעים בדיקת דם סמוי בצואה. עם זאת, ישנם גם מצבים בהם ישנו דם גלוי בצואה – ובהחלט יתכן שזהו ביטוי של סרטן המעי הגס תסמינים מתקדמים. כל מקרה חדש של דימום בצואה חייב לכלול בירור רפואי מקיף.

שינויים בצואה

בהקשר של סרטן המעי הגס תסמינים יכללו לא פעם שינויים לא רק במתן הצואה אלא גם באופי והמראה שלה. אם הצואה נהיית כהה מאוד ומתקשים להוציא אותה (מצב המכונה גם מלנה, צואה דמוית זפת), זהו סימפטום קלאסי של סרטן המעי הגס. גם הופעה של ריר בצואה יכולה להיות סימפטום של מחלה זו.

כאבי בטן

כאבי בטן שמקורם בסרטן המעי הגס יכולים להיות כאבים עמומים בשלב ראשון, שאינם מוסברים עם שום מצב רפואי אחר ובדרך כלל גם אינם מוקלים במשככי כאבים. כאבי בטן הם כמובן לא סימפטום של סרטן המעי הגס בלבד, והם יתכנו במצבים רבים – לכן צריך להתייחס אליהם בהתאם.

אנמיה ועייפות

סרטן המעי הגס גורם, כאמור, לדימום בצואה ולאיבוד של דם דרך מערכת העיכול. כך יכולה להתפתח אנמיה – ירידה בהמוגלובין בדם בשל דימום. אותה אנמיה תיתרגם לתחושת חולשה ועייפות, ותופיע בבדיקות דם אקראיות גם אם לא בודקים סרטן המעי הגס באופן ספציפי.

תחושת התרוקנות חלקית

סימפטום שאופייני יותר לסרטן בחלק התחתון של המעי הגס – הרקטום. מטופלים שסובלים מהתסמין הזה מתארים תחושה של התרוקנות חלקית לאחר מתן יציאה, כאילו הם "לא סיימו" אבל לא מסוגלים לתת יותר צואה. מצב זה יכול להגיע עד כדי טחירה – יציאה של ורידים החוצה והיווצרות של טחורים בשל המאמץ לתת צואה ולהתרוקן.

חסימת מעי

במצבים חמורים מאוד ובלתי מטופלים לאורך זמן של סרטן המעי הגס, יכולה להתפתח חסימת מעי. זהו מצב חירום רפואי, שבו המטופל מרגיש כאבי בטן קשים, מקיא ומתנפח בטנית. מצב זה דורש טיפול כירורגי מציל חיים מידי – ורק לאחר מכן טיפול בסרטן שגרם לחסימה.

סרטן המעי הגס תסמינים

טיפול בסרטן המעי הגס – ניתוח וטיפול משלים

במצבים שונים של סרטן המעי הגס יתכנו טיפולים שונים, אבל מהותית כולם מובילים לאותה המטרה – כריתה של הגידול ושל חלק המעי בו הוא התפתח במעי. במידה ומדובר בשלב מוקדם וטרום-סרטני, ניתן לבצע את הכריתה הזאת בקולונוסקופיה ללא טיפול תרופתי מקדים. במצבי סרטן מפושט וקשה, הכריתה תצטרך להיות לפעמים של מקטע שלם במעי או אפילו של המעי כולו. מלבד זאת, יתכנו טיפולים כימותרפיים והקרנתיים משלימים לניתוח, לפניו ואחריו.

פטור ממס הכנסה חברת בשביל הזכויות

אובחנתם עם סרטן המעי הגס? חשוב למצות את זכויותיכם

במצבי סרטן המעי הגס תסמינים יכולים להיות קשים ומשמעותיים, וללוות את המטופל גם זמן רב לאחר המחלה והטיפול בה, אפילו אם הוא היה מוצלח והמטופל הבריא.

משום כך חשוב מאוד שמטופלים עם סרטן המעי הגס ידעו למצות את זכויותיהם, באמצעות שירותים כמו זה של חברת בשביל הזכויות. החל מקצבאות, דרך פטור ממס הכנסה ועד שירותים סיעודיים – מיצוי הזכויות מאפשר למטופלים לחיות חיים עצמאיים ובריאים ככל הניתן לאורך זמן.

למעבר לעמוד הפייסבוק שלנו לחץ כאן

שתפו עם חברים
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
פרטי המחבר
בשביל הזכויות לוגו
מאמר זה נכתב ע"י צוות 'בשביל הזכויות'

חברת "בשביל הזכויות" הוקמה על בסיס הרצון הבלתי מתפשר שלנו לסייע לכל מי שסובל מבעיה רפואית. וכדי לאפשר לכם לקבל בדיוק את מה שמגיע לכם בצדק ובזכות מרשויות המס והביטוח הלאומי.

בשביל הזכויות - פטור ממס הכנסה
חושבים שמגיע לכם פטור ממס הכנסה בעקבות זכות רפואית?
יכול להיות מאוד שאתם צודקים, אנחנו כאן 'בשביל הזכויות' שלכם. אנו מזמינים אתכם לבדוק את זכאותכם ללא עלות וללא התחייבות.
מאמרים נוספים
פטור ממס הכנסה
פטור ממס הכנסה

מס הכנסה הוא נטל כלכלי משמעותי על רבים מאזרחי ישראל, מנגד הוא צורך הכרחי שנועד לממן את פעולות הממשלה והוצאות ציבוריות. מדינות חוק מערביות גובות

קרא עוד »
פיצוי חד פעמי לחולי סרטן

אבחון של סרטן הוא טלטלה משמעותית באמצע החיים, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה כלכלית. טיפולי הסרטן כרוכים לעיתים קרובות בעלויות גבוהות, הן עבור הטיפולים עצמם

קרא עוד »
פטור אישי בשנת 2024
פטור ממס הכנסה בשנת 2024

מס הכנסה הוא מס ישיר המוטל על הכנסתם של יחידים ותאגידים בישראל. גובה המס נקבע בהתאם למדרגות מס, כאשר הכנסות גבוהות יותר חייבות במס בשיעור

קרא עוד »
פטור ממס הכנסה
לבדיקת זכאות ללא התחייבות
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם.