סרטן העור
תוכן עניינים

סרטן העור

סרטן העור הוא אחד מסוגי הסרטן השכיחים בעולם המערבי כולו, ובמדינת ישראל החמה והשמשית בפרט. במאמר זה ננסה להבין מהו בדיוק סרטן העור, כיצד הוא מתבטא מבחינה אסתטית ומבחינה פתולוגית, מה גורם לו, איך מטפלים בו ומה ניתן לעשות בשביל למנוע את התפתחותו.

פטור ממס הכנסה לחולי סרטן העור

סרטן העור – מה זה אומר?

סרטן העור הוא שם כללי שניתן לכל מחלה סרטנית שבה האיבר שנפגע הוא העור. פירוש הדבר, במחלות סרטניות, הוא שהתאים שמתחלקים בצורה לא מבוקרת ומובילים לפגיעה בבריאות המטופל עד כדי סיכון חייו, במקרה זה, הם תאי עור – התאים שאחראיים על כיסוי העור שלנו ומהווים את שכבת ההגנה הראשונית שלנו והמרכיב האסתטי המרכזי בחיינו.

סרטני עור הם סרטנים יחסית שכיחים, ושכיחותם היא גבוהה יותר במקומות חמים יותר בעלי אוכלוסייה בעלת עור בהיר יותר. ניתן להבין, אם כן, שבישראל החמה והשמשית שבה מרבית האוכלוסייה היא בעלת עור יחסית בהיר עד שחום קלות – מדובר בסוג שכיח מאוד של סרטן.

עם זאת, סרטן העור הוא לא מחלה אחת, ולמעשה ישנן מחלות השונות זו מזו באופן מהותי שקרויות כולן סרטן עור. נכיר אותן מעט יותר לעומק, וכן את הזכויות הסוציאליות שלהן זכאים החולים בסרטן העור – בין אם אישור פטור ממס הכנסה ובין אם זכויות סוציאליות אחרות.

סרטן העור זכויות וקבלת פטור ממס הכנסה  

סוגי סרטן עור

לסרטן העור ישנם שלושה סוגים נפוצים של מחלה, ועוד סוג אחד נדיר יותר שבכל סוג חשוב להכיר. נכיר כל אחד מהם בצורה מקיפה יותר.

מלנומה

מלנומה היא סוג שכיח של סרטן עור, וישראל היא המדינה בעלת השכיחות השלישית בגובהה בעולם של מלנומה אחרי אוסטרליה וניו זילנד. מלנומה מתבטאת לרוב בשומות שמשנות גודל (מעל 5 מילימטר), צורה (א-סימטריה), צבע (חום-שחור) או גובה לעומת העור. כאשר מלנומה מאותרת בשלב מוקדם (בישראל ישנם כ-1,500 מקרים חדשים בשנה), הטיפול בה בדרך כלל יוביל לריפוי מלא ומהיר יחסית. כאשר מלנומה לא מאובחנת בזמן – מדובר במחלה קטלנית.

קרצינומה של תאי בסיס

קרצינומת תאי בסיס (Basal Cell Carcinoma, BCC) היא הסוג השכיח ביותר של סרטן העור, כשמעל ל-90% מהמקרים הם כאלה, בעיקר במטופלים מבוגרים. הגידול העורי האופייני במחלה זו הוא אדום, ולעתים אפשר אפילו לראות כלי דם עדינים שנוצרים בתוך הגידול האדמומי. אופייני לזהות את הגידול באזורים חשופים לשמש – האף, הכתפיים, הזרועות. גם כאן, גילוי וטיפול מוקדמים הם המפתח החשוב ביותר לריפוי מלא.

קרצינומה של של תאי קשקש

קרצינומת תאי קשקש (Squamous Cell Carcinoma, SCC) היא סרטן המתפתח על תאי הקשקש – תאים שנמצאים בעיקר בעור אך גם בריריות במערכת העיכול ובפה, במערכת הרבייה ועוד. זהו סרטן מסוכן, שלרוב הינו בעל צבע כהה על גבי העור, והוא דומה יחסית לפצע פתוח. הוא נחשב קטלני פחות ממלנומה – אך גם כאן נדרש איתור וטיפול מוקדם ככל הניתן.

סרקומה

סרקומת קפושי (Kaposi's Sarcoma) היא סוג נדיר יחסית של סרטן עור, אך חשוב להכיר אותה שכן מדובר בשלב מקדים לקרצינומת SCC. כאן יהיו כתמים מחוספסים אדומים-חומים על גבי העור, בדרך כלל באוכלוסייה מבוגרת ובעיקר מוחלשת חיסון. טיפול מוקדם ימנע התפתחות קרצינומה.

אישור פטור ממס הכנסה לחולי סרטן העור

גורמי סיכון להתפתחות סרטן עור

גורם הסיכון המרכזי והחשוב ביותר להתפתחות של סרטן העור הוא, מעל לכל ספק, חשיפה בלתי מבוקרת לאור השמש. כל מחקר שנעשה בתחום, על כל סוג של סרטן בכל אוכלוסייה באשר היא, מצא כי ככל שאדם חשוף יותר לקרינת UV (קרינת אולטרה-סגול המגיעה בעיקר מהשמש), מבלי שהוא מתגונן מפניה באמצעים פשוטים, כך הסיכוי שלו להתפתחות של סרטן עור הוא גבוה יותר. ישנם גורמי סיכון נוספים, כמו מוחלשות חיסון, גיל מבוגר או מקרים קודמים במשפחה של סרטן עור. עם זאת, כל גורמי הסיכון הנוספים האלה לא מעלים באופן משמעותי את הסיכוי של אדם שנמנע מחשיפה מזיקה לשמש לתחלואה בסרטן העור.

 

מניעת סרטן העור

מניעת סרטן העור מתרכזת בעיקר, כפי שהפרסומת הישנה נהגה לחנך אותנו, להתנהלות של "חכם בשמש". במיוחד במדינת ישראל החמה והשמשית לאורך רוב השנה ולאורך רוב שעות היום, התנהלות חכמה שמונעת התפתחות של סרטן עור היא התנהלות שבה נמנעים משהייה ממושכת ורצופה בשמש. אם בכל זאת נמצאים בשמש, חשוב להשתמש בקרם הגנה המיועד להגנה מפני קרינת UV. מי שעובד בשמש לאורך שעות ארוכות צריך להצטייד עם כובע ועם ביגוד ארוך – שמצמצמים ככל הניתן את החשיפה של עור חשוף לקרינת שמש.

סרטן העור

אבחון סרטן העור

אבחון של סרטן העור מתבצע על ידי רופאי עור, אם כי את ההסתכלות הראשונה והניסיון לאתר שומות מסוכנות ניתן לבצע באופן שגרתי גם בכוחות עצמנו, פחות או יותר אחת לחודש. חשוב להסתכל על הנמשים שלנו, על שומות קיימות וחדשות, נקודות חן חדשות או שמשתנות ומתבלטות, פצעים שלא נרפאים ועוד. אם מזהים כל גורם שכזה, חשוב לפנות במהירות לרופא עור לבדיקה מקיפה של העור, וספציפית של נקודת החן, השומה או הפצע החשודים. הבדיקה הראשונית של הרופא תשווה את הצורה של אותה נקודת חן או שומה לצורה של שומות ונקודות חן אחרות על הגוף, וכן לגודל הממוצע והבריא של שומות לא סרטניות. בהתאם לכך יוחלט האם נדרשת ביופסיה או אמצעי אבחנתי אחר, לאישוש האבחנה ולהתחלת טיפול מתאים.

 

טיפול בסרטני עור

הטיפול בסרטן העור תלוי בסוג הסרטן ובשלב האבחון של המחלה. הפתרון האופטימלי והרצוי כמעט תמיד יהיה הסרה של הנגע הסרטני ושל השוליים שלו, אליהם יתכן שפלשו תאים סרטניים. ניתוח מוס (Mohs) נחשב לפרוצדורה היעילה ביותר, בה מסירים את הגידול ומיד לאחר מכן בודקים האם הגידול והשוליים הוסרו באופן מוחלט. לעתים, במקרים קלים יחסית, אפילו ניתוח קל שכזה לא יהיה דרוש, שכן יהיה ניתן לטפל מקומית בנגע באמצעות הקרנה, צריבה (ברכיתרפיה), הקפאה (קריותרפיה) או תרופה כימותרפית מקומית. לבסוף, חשוב לדבר גם על מצבים קשים יותר, בהם סרטן העור לא אובחן בזמן ומדובר בנגע משמעותי שכבר התפשט ושלח גרורות לאזורים אחרים בגוף. במצב זה יידרש במרבית המקרים טיפול כימותרפי כללי.

 

פטור ממס הכנסה חברת בשביל הזכויות

זכויות חולי סרטן עור – מה שחשוב לדעת

סרטן העור הוא מחלה שמזכה בזכויות סוציאליות שונות – מקצבת נכות, דרך פטור ממס הכנסה ועד גמלת ניידות ושיקום. בכדי למצות את הזכויות האלה, במיוחד בתקופה טיפולית ארוכה שבה מנסים לחיות חיים נורמטיביים ככל הניתן ולהמשיך בשגרה, חשוב לדעת להסתייע בגורמים מקצועיים שמתמחים בתחום. חברת בשביל הזכויות היא דוגמה טובה לכך.

 

למעבר לעמוד הפייסבוק שלנו לחץ כאן

שתפו עם חברים
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
פרטי המחבר
בשביל הזכויות לוגו
מאמר זה נכתב ע"י צוות 'בשביל הזכויות'

חברת "בשביל הזכויות" הוקמה על בסיס הרצון הבלתי מתפשר שלנו לסייע לכל מי שסובל מבעיה רפואית. וכדי לאפשר לכם לקבל בדיוק את מה שמגיע לכם בצדק ובזכות מרשויות המס והביטוח הלאומי.

בשביל הזכויות - פטור ממס הכנסה
חושבים שמגיע לכם פטור ממס הכנסה בעקבות זכות רפואית?
יכול להיות מאוד שאתם צודקים, אנחנו כאן 'בשביל הזכויות' שלכם. אנו מזמינים אתכם לבדוק את זכאותכם ללא עלות וללא התחייבות.
מאמרים נוספים
פיצוי חד פעמי לחולי סרטן

אבחון של סרטן הוא טלטלה משמעותית באמצע החיים, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה כלכלית. טיפולי הסרטן כרוכים לעיתים קרובות בעלויות גבוהות, הן עבור הטיפולים עצמם

קרא עוד »
פטור אישי בשנת 2024
פטור ממס הכנסה בשנת 2024

מס הכנסה הוא מס ישיר המוטל על הכנסתם של יחידים ותאגידים בישראל. גובה המס נקבע בהתאם למדרגות מס, כאשר הכנסות גבוהות יותר חייבות במס בשיעור

קרא עוד »
פטור ממס הכנסה
לבדיקת זכאות ללא התחייבות
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם.