סרטן הערמונית

סרטן הערמונית
תוכן עניינים

סרטן הערמונית 

סרטן הערמונית הוא מחלה שעלולה להופיע אצל גברים, בעיקר ככל שהם מתבגרים ומזדקנים.

למחלה הזו יש סימפטומים משלה, וחשוב לדעת מה הם כדי לזהות אותם בהקדם ולמנוע מהמצב הרפואי להתדרדר. במאמר זה נספר לכם על המחלה, האבחנה שלה, אפשרויות הטיפול השונות שקיימות היום, והזכויות הרפואיות שמגיעות למי שמאובחן ומטופל במחלה.

סרטן הערמונית

מהו תפקידה של בלוטת הערמונית ומהו סרטן הערמונית?

סרטן הערמונית הוא סוג של סרטן שמתפתח בבלוטת הערמונית, שהוא איבר קטן בגודל של אגוז שממוקם ממש מתחת לשלפוחית השתן אצל גברים. לבלוטת הערמונית יש תפקיד חשוב בגופו של הגבר, והיא זאת שבין היתר אחראית על ייצור והעברת זרע. ללא בלוטת הערמונית לא ניתן יהיה להתרבות באופן תקין.

כאשר תאים מסוימים בבלוטת הערמונית עוברים מוטציה וגדלים, הם עלולים ליצור גידולים. דבר זה מוביל להתפתחות של סרטן הערמונית.

מהם הגורמים לסרטן הערמונית?

אין גורם אחד ספציפי לסרטן הערמונית וחוקרים ממשיכים לבדוק זאת. אך עדיין קיימים מספר גורמי סיכון שמאפיינים את חולי סרטן הערמונית ברחבי העולם.

גורם אחד שמשפיע הוא הגיל. מדובר בגורם סיכון משמעותי ביותר מאחר וסרטן הערמונית שכיח יותר בקרב גברים מעל גיל 50. גורם נוסף הוא גנטיקה. אם יש לכם היסטוריה משפחתית של סרטן הערמונית זה עלול להגדיל את הסבירות שאתם תפתחו את המחלה גם כן.

יש שאומרים שגם המוצא האתני משפיע. נבדק שסרטן הערמונית נפוץ יותר אצל גברים אפרו-אמריקאים, ושכיח פחות בקרב גברים אסיאתיים.

אורח החיים גם כן יכול להיות גורם סיכון. לדוגמה, צריכה גבוהה של מזון עתיר שומן כגון בשר אדום ומוצרי חלב עלול להגביר את הסיכון, במיוחד עם הדיאטה דלה בירקות ופירות. עודף משקל נקשר לסיכון גבוה לחלות בסרטן הערמונית ובאופן קשה יותר מאנשים עם משקל גוף תקין.

אך למרות כל אלה, יש אנשים שלא היה להם אף אחד מהגורמים המקדימים הללו ועדיין חלו במחלה. אין לדעת מה מוביל אליה, על כן חשוב להיבדק באופן עקבי.

מהם התסמינים של סרטן הערמונית?

בשלביה המוקדמים של המחלה, לא תמיד ניתן יהיה להבחין בתסמינים בולטים כלשהם. אך ככל שהמחלה מתקדמת, מתחילים להופיע סימפטומים שונים. מהסימפטומים שאנשים מבחינים בהם ניתן למצוא את השינויים במערכת השתן. לפתע מתרחשת תדירות מוגברת של מתן שתן, יש קושי בלהתחיל ולעצור את זרימתו של השתן ולפעמים אפשר למצוא שם דם. יש כאלה שמדווחים גם על זרם חלש יותר. סימפטום נוסף הוא בעיות בהשגת או בשמירה על זקפה.

תסמינים נוספים עלולים לכלול כאב ואי נוחות באזור האגן, הירכיים או הגב התחתון. בעצם בלוטת הערמונית מקרינה על אזורים אלה, למרות שבמחשבה ראשונית נדמה שאין קשר בין הדברים.

כל הבעיות הללו עלולות להעיד על התפתחות סרטן הערמונית אך יכול להיות להן גם קשר למצבים רפואיים או רגשיים אחרים. על כן חשוב לפנות לאיש מקצוע בתחום הבריאות בכדי לבדוק את הסימפטומים ולתת אבחנה מדויקת.

פטור ממס הכנסה לחולי סרטן הערמונית

איך מאבחנים סרטן הערמונית?

קיימות מספר שיטות שונות לצורך אבחון של סרטן הערמונית אצל גברים. השיטה הראשונה היא בדיקה של פי הטבעת. מדובר בבדיקה פשוטה בה הרופא מכניס אצבע לפי הטבעת כדי לבדוק האם יש חריגות כלשהי. השיטה הבאה היא בדיקת אנטיגן לערמונית, שמודד את רמת חלבון ה-PSA בגוף. רמות גבוהות של חלבון זה, שמיוצר על ידי הערמונית, עלולות להעיד על בעיה בה.

לבסוף, השיטה הכי מדויקת לאבחן סרטן זה היא ביופסיה. במידה והתגלו חריגויות בבדיקה ידנית ובבדיקת האנטיגן, תתבצע ביופסיה לאיסוף דגימות רקמה מהערמונית. במעבדה יוכלו לראות האם ניתן לזהות תאים סרטניים.

איך מטפלים בסרטן הערמונית?

קיימות מספר שיטות טיפול, שהבחירה ביניהן תלויה בשלב של המחלה, רמת האגרסיביות שלה ובריאותו הכללית של המטופל. ניתן לבצע ניתוח כריתת ערמונית שיוציא את הסרטן מהגוף, אך יש לניתוח זה סיכונים שונים. ניתן לבצע טיפולי הקרנה שיהרגו את התאים הסרטניים או לפחות יכווצו את הגידולים. גם טיפול הורמונלי הפך לנפוץ מאחר והוא מוריד את רמת הטסטוסטרון- מה שיכול לגרום להפחתת האצת המחלה.

כמו במחלות סרטן אחרות, כימותרפיה יכולה להיות יעילה גם במקרה זה והיא תוכל להרוס תאים סרטניים.

סרטן הערמונית זכויות וקבלת אישור פטור ממס הכנסה

מימוש זכויות רפואיות לחולי סרטן הערמונית

סרטן הערמונית הוא מחלה שמייצרת מורכבויות שונות אצל המטופל, ואין ספק שאורח החיים נפגע. על כן המדינה מעניקה מספר הטבות וזכויות שונות כדי להקל על החולים ככל הניתן- כדי שיוכלו לנהל את חייהם בכבוד. מבין הזכויות שניתן לקבל אפשר למצוא קצבת נכות, פטור ממס הכנסה, קצבת שירותים מיוחדים ועוד. מומלץ מאוד לפנות אל גוף מקצועי שמתמחה במיצוי זכויות של חולי סרטן, כמו חברת בשביל הזכויות. היא תוכל לעזור לכם להתנהל בירוקרטית לצורך קבלת פטור ממס הכנסה וכל זכות אחרת שמגיעה לכם. כך תוכלו לקבל ולחסוך כסף, אותו תוכלו להפנות לצורך קבלת הטיפול הטוב ביותר עבורכם.

איך מונעים את המחלה?

אמנם אין לנו השפעה על גורמי סיכון שונים כמו גיל והיסטוריה משפחתית, אך קיימים מספר צעדים שניתן לנקוט בהם כדי להפחית את הסיכון לחלות במחלה. לדוגמה, ניתן לאמץ אורח חיים בריא שכולל תזונה מאוזנת ופעילות גופנית. חשוב גם לבצע בדיקות רפואיות סדירות ולהיות קשובים לגוף שלכם, בעיקר אם אתם נמצאים בקבוצת הסיכון.

פטור ממס הכנסה חברת בשביל הזכויות

לסיכום

סרטן הערמונית הוא מצב רפואי מורכב לו תסמינים משלו. אך למרות שמדובר במחלה לא פשוטה, קיימות מספר שיטות טיפול שיכולות להיות יעילות. במידה וחליתם, חשוב שתקפידו על הטיפול וגם תממשו את הזכויות שלכם. אישור פטור ממס הכנסה וקצבאות שונות יכולים לעזור לכם בהתמודדות עם המחלה.

למעבר לעמוד הפייסבוק שלנו לחץ כאן

שתפו עם חברים
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
פרטי המחבר
בשביל הזכויות לוגו
מאמר זה נכתב ע"י צוות 'בשביל הזכויות'

חברת "בשביל הזכויות" הוקמה על בסיס הרצון הבלתי מתפשר שלנו לסייע לכל מי שסובל מבעיה רפואית. וכדי לאפשר לכם לקבל בדיוק את מה שמגיע לכם בצדק ובזכות מרשויות המס והביטוח הלאומי.

בשביל הזכויות - פטור ממס הכנסה
חושבים שמגיע לכם פטור ממס הכנסה בעקבות זכות רפואית?
יכול להיות מאוד שאתם צודקים, אנחנו כאן 'בשביל הזכויות' שלכם. אנו מזמינים אתכם לבדוק את זכאותכם ללא עלות וללא התחייבות.
מאמרים נוספים
פיצוי חד פעמי לחולי סרטן

אבחון של סרטן הוא טלטלה משמעותית באמצע החיים, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה כלכלית. טיפולי הסרטן כרוכים לעיתים קרובות בעלויות גבוהות, הן עבור הטיפולים עצמם

קרא עוד »
פטור אישי בשנת 2024
פטור ממס הכנסה בשנת 2024

מס הכנסה הוא מס ישיר המוטל על הכנסתם של יחידים ותאגידים בישראל. גובה המס נקבע בהתאם למדרגות מס, כאשר הכנסות גבוהות יותר חייבות במס בשיעור

קרא עוד »
פטור ממס הכנסה
לבדיקת זכאות ללא התחייבות
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם.