סרטן ריאות
תוכן עניינים

סרטן ריאות

אחד מסוגי הסרטן הידועים והנפוצים ביותר הוא סרטן הריאות. מדובר במחלה שפוגעת באנשים רבים ברחבי העולם, ונגרמת מסיבות שונות כמו מוטציות גנטיות, חשיפות סביבתיות, אורח חיים ועוד. חשוב להכיר את המחלה לעומק בכדי לאפשר לכם להימנע ממנה ככל הניתן. במאמר זה ננסה לחקור את הגורמים לה, טיפולים אפשריים ואיך אפשר למנוע אותה כדי להציל חיים

סרטן ריאות זכויות וקבלת אישור פטור ממס הכנסה

סרטן ריאות- ההסבר המדעי

בבסיסו, סרטן הריאות הוא תוצאות של מוטציות בתאי הריאה. השינויים הגנטיים הללו משבשים את המנגנונים השונים של צמיחת התאים, דבר שעלול להוביל לצמיחה בלתי מבוקרת בריאות ולהיווצרות של גידולים. עד היום לא ניתן לדעת ממש מדוע מוטציות אלה מתרחשות, ויש השערות שונות של רופאים אך אף אחת עדיין אינה חד משמעית.

גורמי סיכון של סרטן הריאות

השאלה המורכבת של ״מדוע״ סרטן ריאות מתרחש היא שילוב של גורמים והשערות שונים. אחד הגורמים שידועים כגורם ישיר הוא טבק. עישון של סיגריות הוא גורם סיכון משמעותי, כשהסטטיסטיקה מראה ש-85 אחוז ממקרי סרטן הריאות מיוחסים לעישון מקדים. הכימיקלים הרעילים בעשן הטבק למעשה פוגעים ישירות בתאי הריאה שלנו, ודבר זה עלול להכין את הקרקע למוטציות שמתרחשות. גם חשיפה לעישון פאסיבי יכולה להזיק. יש אנשים שלא מעשנים אך נמצאו במשך שנים רבות בקרבה צמודים למעשנים- וחלו בעקבות כך בסרטן ריאות.

גם חשיפה לחומרים וגזים שונים במסגרות תעשייתיות יכולה להוביל לסרטן ריאות. גז ראדון, אסבסט, ארסן וכימיקלים תעשייתיים יכולים לתרום לסיכון מוגבר למחלה.

קיימים גם אנשים להם יש רגישות גנטית לסרטן ריאות. אנשים נולדים עם מוטציות שונות בתאי הגוף שלהם שיכולות לעודד צמיחת גידולים אפילו בהיעדר חשיפה לחומרים מסרטנים כמו טבק.

סרטן ריאות קבלת פטור ממס הכנסהֿ

הגישה הטיפולית להתמודדות עם סרטן ריאות

השאיפה להתמודד עם התקדמות סרטן הריאות הובילה במהלך השנים לגישה טיפולית שמשלב מספר אסטרטגיות במקביל. כימותרפיה, שכוללת החדרת תרופות לתאי הסרטן של המטופל, ידועה כשיטה שיכולה לעצור את התקדמות המחלה. אך המורכבות עם סוג טיפול זה היא שכימותרפיה משפיעה גם על תאים בריאים, דבר שעלול להוביל לתופעות לוואי כמו עייפות, כאב ומחלות אחרות.

לעיתים ניתוח יכול להיות יעיל. אפשר להסיר באופן כירורגי את הגידול ואת בלוטות הלימפה שסובבות אותו, דבר שימנע מהגידולים להמשיך להתפשט. גם הקרנות ממוקדות יכולות לפגוע ב-DNA של התאים הסרטניים ולעכב את הצמיחה.

לבסוף גישה נוספת היא הגישה האימונותרפית. זוהי גישה חדשנית שעובדת על לחזק את המערכת החיסונית של הגוף כדי שהוא יוכל לזהות ולתקוף את התאים הסרטניים בצורה טובה ויעילה יותר.

שילוב של חלק מהשיטות האלה יכולות ליצור טיפול מקיף שתוקף את המחלה מכל הכיוונים ועוזר להאט ולהשמיד אותה.

 

סיבוכים פוטנציאליים של סרטן ריאות

כמו מחלות רבות אחרות, סרטן ריאות עלול להוביל לסיבוכים וסיכונים שונים. אחד מהם הוא יצירת גרורות. לעיתים סרטן הריאות מתפשט לאזורים מרוחקים יותר בגוף ויכול להגיע למוח, לעצמות ולכבד- דבר שמסבך את הטיפול כי צריך לטפל לא רק באזור אחד ממוקד אלא בכמה. סיבוך נוסף הוא חסימה של דרכי הנשימה. מאחר והגידול נמצא בריאות התפקוד שלהן עלול להיות ירוד וזה יכול להוביל לקוצר נשימה, שיעול ועוד.

קיימות גם תסמונות פרנאופלסטיות בעקבות סרטן ריאות. בגלל שהסרטן מייצר חומרים שונים הוא עלול להוביל לחוסר איזון הורמונלי ותסמינים נוירולוגיים שונים.

סרטן ריאות

אסטרטגיות מניעת מחלת סרטן הריאות

מניעת סרטן ריאות יכולה להתבצע באמצעות שילוב של שינויים באורח החיים ומודעות סביבתית. קודם כל, אין ספק שלהימנע מעישון יכול להפחית באופן משמעותי את הסיכון לחלות במחלה. אם אתם מתקשים בכך, ניתן לפנות לאנשי מקצוע וקורסים שונים שיעזרו לכם להיגמל. הפסקה בכל גיל, גם אם עישנתם עשורים, יכולה לעזור לכם להפחית את הסיכון לחלות.

מבחינת עישון פסיבי, כדאי לבדוק כיצד אתם יכולים להגביל את החשיפה שלכם לעשן טבק- במיוחד בחללים סגורים. הקפידו לפתוח חלונות, להתרחק מאנשים מעשנים וכדומה.

אם בעבודה שלכם אתם נחשפים לחומרים מסרטנים שונים, חשוב לפעול לפי פרוטוקולי הבטיחות ולהשתמש בציוד שיגן עליכם.

בנוסף, חשוב להקפיד על תזונה מאוזנת, פעילות ספורטיבית ומשקל תקין- כך הגוף שלכם יהיה חסין יותר מפני מחלות שונות, ביניהן גם סרטן.

זכויות והטבות לחולי סרטן ריאות

כחולי סרטן ריאות אתם זכאים לקבל מספר הטבות מהמדינה, ביניהן אישור פטור ממס הכנסה, קצבת נכות מביטוח לאומי, מענק חד פעמי מהאגודה למחלת הסרטן ועוד. המטרה של כל אלה היא לעזור לכם לשמור על אורח חיים תקין ומיטיב ככל הניתן ולהפנות את המשאבים הכלכליים שלכם אל עבר גורמים שיכולים לעזור לכם במאבק במחלה. פטור ממס הכנסה עוזר לכם לחסוך כסף ולהשתמש בו לצרכים שלכם. אם אתם רוצים להוציא פטור ממס הכנסה אבל הבירוקרטיה מפחידה אתכם- אל חשש. יש גופים שמתמחים במימוש זכויות לחולים מול הגופים השונים במדינה. גופים אלה, כמו חברת בשביל הזכויות, מעסיקים אנשי צוות מקצועיים שיודעים איך לטפל בכל הבקשות בצורה יעילה ויודעים בדיוק מה הזכויות שמגיעות לכם.

פטור ממס הכנסה חברת בשביל הזכויות

קצת סטטיסטיקות

לסיכום, קצת סטטיסטיקות. סרטן הריאות הוא אחד מסוגי הסרטן המאובחנים ביותר, והוא מהווה כ-11.4 אחוזים מכל מקרי הסרטן החדשים ברחבי העולם, וגם בישראל האחוז הוא גבוה. שיעור התמותה הוא גבוה, והוא אחראי לכמעט חמישית מכלל מקרי המוות שקשורים לסרטן. אך בשנים האחרונות חלה ירידה בתמותה בזכות התפתחות המדע והטכנולוגיה. שילוב של שיטות הטיפול השונות מצליחות לעשות שינוי בהתפתחות המחלה ולעזור למטופלים להרגיש טוב יותר ולהחלים. עישון נותר גורם הסיכון המוביל להתפתחות המחלה, וזאת בניגוד לסוגי סרטן אחרים שלא תמיד ניתן לשים את האצבע אל הגורם המסכן ביותר.

למעבר לעמוד הפייסבוק שלנו לחץ כאן

שתפו עם חברים
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
פרטי המחבר
בשביל הזכויות לוגו
מאמר זה נכתב ע"י צוות 'בשביל הזכויות'

חברת "בשביל הזכויות" הוקמה על בסיס הרצון הבלתי מתפשר שלנו לסייע לכל מי שסובל מבעיה רפואית. וכדי לאפשר לכם לקבל בדיוק את מה שמגיע לכם בצדק ובזכות מרשויות המס והביטוח הלאומי.

בשביל הזכויות - פטור ממס הכנסה
חושבים שמגיע לכם פטור ממס הכנסה בעקבות זכות רפואית?
יכול להיות מאוד שאתם צודקים, אנחנו כאן 'בשביל הזכויות' שלכם. אנו מזמינים אתכם לבדוק את זכאותכם ללא עלות וללא התחייבות.
מאמרים נוספים
פיצוי חד פעמי לחולי סרטן

אבחון של סרטן הוא טלטלה משמעותית באמצע החיים, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה כלכלית. טיפולי הסרטן כרוכים לעיתים קרובות בעלויות גבוהות, הן עבור הטיפולים עצמם

קרא עוד »
פטור אישי בשנת 2024
פטור ממס הכנסה בשנת 2024

מס הכנסה הוא מס ישיר המוטל על הכנסתם של יחידים ותאגידים בישראל. גובה המס נקבע בהתאם למדרגות מס, כאשר הכנסות גבוהות יותר חייבות במס בשיעור

קרא עוד »
פטור ממס הכנסה
לבדיקת זכאות ללא התחייבות
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם.