פטור ממס הכנסה לאזרח מדינת ישראל

פטור ממס הכנסה
תוכן עניינים

פטור ממס הכנסה 

יש דברים שמשותפים כמעט לכל אזרחי המדינה. אחד מהדברים הללו מופיע בתלוש המשכורת שלנו פעם בחודש, או כחלק מהדיווחים שלנו לרשות המיסים, וזהו כמובן מס ההכנסה. מס זה משולם על ידי האזרחים למדינה, והוא מהווה נטל משמעותי על ההכנסות והרווחים של כל אזרח ואזרחית. באמצעות פטור ממס הכנסה זה, ניתן להגדיל למעשה את הכנסת הנטו. הנה מה שצריך לדעת על פטור כזה.

מיסוי במדינת ישראל

בכל מדינה, אזרחים נאלצים לשלם מס לרשות המיסים של המדינה. הרעיון עובד בצורה די פשוטה – הרוב המוחלט של האזרחים עובדים ומכלכלים את עצמם, אך הם עושים זאת תוך קבלת שירותים והגנה מהמדינה. על מנת שהמדינה תוכל לספק את השירותים השונים שהיא מציעה ואת ההגנה הדרושה לאזרחים, וכן לפעול למען מוסדות מתפקידים, היא זקוקה לתקציב, שאותו היא מגבשת בעיקר מגביית מס מהאזרחים. מס ההכנסה הוא אחד המיסים המשמעותיים ביותר שנגבים על ידי המדינה.

פטור ממס הכנסה

מהו הפטור הזה?

אזרח שפטור מתשלום מס הכנסה, הוא אזרח בעל פטור זה. הפטור הזה הוא בדיוק כפי שהוא נשמע, והוא מאפשר לאזרח לא לשלם מס הכנסה. בישראל, שכירים משלמים מס הכנסה באמצעות המעסיק שלהם, שאחראי על ענייני המיסוי והחשבונאות, והוא זה שמנכה את המס מתלוש המשכורת שלהם. עצמאים משלמים מיסים בעצמם, וזאת על ידי דיווחים לרשות המיסים. כך או כך, גם שכיר וגם עצמאי לא צריכים לשלם מס הכנסה במידה והם מחזיקים בפטור זה.

הליך בירוקרטי לקבלת הפטור

אל תתבלבלו – המדינה לא מחלקת סתם ככה פטורים ממס הכנסה לאזרחים שחפצים בכך. על מנת לקבל פטור ממס הכנסה, אזרח שעומד בתנאי הזכאות הנוקשים, יצטרך לפטור בהליך בירוקרטי מול הרשויות במדינה שאחריות על מתן הפטור הזה. מדובר על הליך הכולל ועדה רפואית של רשות המיסים בביטוח הלאומי, וכן הגשת תפסים ומסמכים רלוונטיים אל רשות המיסים, האמונה על אישור מתן הפטור.

הכנסות שונות בישראל שפטורות ממס הכנסה

יש להבדיל בין קבלת פטור ממס הכנסה, לבין הכנסות שונות בישראל שפטורות ממס הכנסה. למשל, אם יש בבעלותכם דירה שאתם משכירים לשוכרים, אתם אמורים לדעת שבמידה וההכנסה שלכם מהשכרת הנכס לא עולה על סכום מסוים שנקבע על ידי המדינה, אתם יכולים שלא לשלם מס הכנסה. כאשר אדם מקבל פטור מטעם המדינה ממס ההכנסה, הוא פטור באופן גורף מתשלום מס, על ההכנסות השונות והמגוונות שלו, במידה וקיימות.

עבור אילו מחלות ניתן לקבל את הפטור?

מכיוון שהמדינה לא רוצה שקבלת פטור כזה תהפוך לעניין המוני, היא קבעה תנאים נוקשים שרק עמידה בהם מאפשרת קבלת פטור ממס הכנסה.

המדינה קבעה שאנשים עם אחוזי נכות גבוהים במיוחד, העומדים על 90% ויותר מכך, זכאים לקבל פטור ממס הכנסה, וזאת על מנת לסייע להם מבחינה כלכלית בעת ההתמודדות שלהם עם מצבם הבריאותי. ניתן לקבל פטור כזה גם בעקבות נכות שנגרמת ממחלות, כמו מחלות לב ודם, מחלת הסרטן, הידרדרות בסוכרת, אי ספיקת כליות ומחלות נשימתיות.

הסתייעות באנשי מקצוע

הגשת מסמכים אל רשות המיסים וכן התייצבות מול ועדה רפואית אלו שני דברים שלא פשוטים בכלל לאזרח הממוצע. הרוב המוחלט של האזרחים בישראל לא התייצבו מול ועדה רפואית ולא התנהלו מבחינה בירוקרטית מול רשות המיסים, בטח בעניין בו המדינה קפדנית במיוחד. לכן, ניתן להסתייע בהליך קבלת הפטור באנשי מקצוע שונים, כמו אנשי המקצוע של חברת בשביל הזכויות.

בחירת אנשי מקצוע איכותיים ומנוסים

בחירת אנשי מקצוע איכותיים, על מנת שאלו יטפלו לכם בעניינים הבירוקרטיים וילוו אתכם לאורך ההליך, היא המפתח להצלחת ההליך בצורה חלקה וללא עוגמת נפש מיותרת. המדינה עשויה להיות מאוד נוקשה וקרה כלפי אזרח שעומד בתנאי הזכאות ובסך הכל רוצה לממש את הזכויות שלו, ולפעמים חלק גדול ממגישי הבקשה מתייאשים ומעדיפים שלא להמשיך בהליך, שעשוי להיות שווה עבורם הרבה מאוד כסף ולהקל על החיים שלהם. אנשי מקצוע נכונים לידכם יסייעו לכם מהתחלת ההליך ועד סופו.

המטרה במתן פטור ישירות מהמדינה

חשוב להבין את המטרה של המדינה מאחורי האפשרות שהיא מציעה לאזרחים, בדמות קבלת פטור ממס הכנסה. המדינה מבינה שישנם אזרחים בעלי קשיים משמעותיים מבחינה בריאותית, קשיים שמשפיעים על מצבם הכלכלי של אותם אזרחים. על מנת להקל עליהם ולאפשר להם להקדיש את מירב הזמן שלהם לטיפול בעצמם, היא מורידה את הנטל הכלכלי מהאזרח בכך שהיא מאפשרת קבלת פטור ממיסוי של ההכנסה.

זכות מטעם המחוקק

וכאן חשוב להגיד – קבלת פטור כזה היא זכות שניתנת לאזרחים מטעם המחוקק. ישנם מקרים בהם אנשים מרגישים לא בנוח לקבל הטבות שונות מהמדינה, כמו דמי אבטלה, תשלומי ביטוח לאומי או פטור ממס הכנסה.

חשוב להבין שלא מדובר על "גניבה" מהמדינה. בסופו של דבר אלו כספי המיסים של כולנו, והמדינה מצאה לנכון, מסיבות מוצדקות, להעניק את הפטור המדובר, וזאת כאמור מתוך הבנה של המצב המורכב של העומדים בתנאי הזכאות.

פטור ממס הכנסה לחולי סרטן צוואר הרחם

עמידה בתנאים הדרושים

עמידה בתנאי הזכאות שקבעה המדינה היא תנאי הכרחי לקבלת הפטור. בפשטות, אזרח שלא יעמוד בתנאי הזכאות הדרושים פשוט לא יוכל לקבל את הפטור. המדינה קבעה שרק אזרח בעל ליקוי המסב לו 90% נכות ומעלה, יהיה זכאי לקבלת הפטור. במידה ואזרח אינו זכאי, הוא לא יכול להגיש ערעור ולקוות שהמדינה תאשר לו הפעם.

לכל היותר, הוא יכול לערער על קביעת אחוזי הנכות, על מנת שיבחנו מחדש את מצבו הבריאותי ויקבעו לו אחוזי נכות גבוהים יותר עבור הליקוי ממנו הוא סובל.

היקף הפטור

אם נצלול לעומקו של פטור זה, נבין שיש בו כמה מורכבויות שכדאי להכיר. אומנם היקף הפטור ברוב המקרים הוא מלא, כלומר כל ההכנסה פטורה ממס הכנסה, אך ישנם מקרים בהם הפטור הוא חלקי, כך שרק חלק מסוים מההכנסה פטור ממס, בעוד שהחלק האחר של ההכנסה ממוסה בצורה כזאת או אחרת. הדבר קורה כאשר הכנסת אזרח בעל פטור עולה על התקרה שקבעה המדינה.

פטור קצוב בזמן – יש דבר כזה

היבט נוסף הקשור אל פטור במס הכנסה, הוא הזמן שיכולה לקצוב המדינה עבור קבלת הפטור. עשוי להיווצר מצב בו אזרח קיבל פטור, פטור מלא על ההכנסות שלו לצורך העניין, אך לאחר תקופה מסוימת, הוא יצטרך לחזור לשלם מס. מצב כזה מתרחש כאשר הליקוי הבריאותי ממנו סובל האזרח מסב לו אחוזי נכות זמניים. לאחר תקופת זמן קבועה מראש, יבחן מצבו הבריאותי של האזרח מחדש, ובהתאם לכך גם הפטור שלו.

כמה כסף מקבלים מפטור כזה?

אין סכום כספי קבוע ומסוים שקבלת פטור ממס הכנסה מכניסה למי שזכאי לפטור זה. בסופו של דבר הפטור הוא אינדיבידואלי, וכך גם ההשפעה שלו. אזרח בעל הכנסה נמוכה למשל, פשוט לא ישלם את מס ההכנסה שהוא אמור היה לשלם. אזרח בעל הכנסה גבוהה יחסוך יותר כסף, כי בישראל מס ההכנסה הוא פרוגרסיבי, והוא גדול יותר ככל שההכנסה של האזרח גבוהה יותר.

פטור ממס הכנסה עם חברת בשביל הזכויות

מספר ליקויים? שימו לב

מה קורה במצב בו אדם מסוים הוא בעל מספר ליקויים בריאותיים? מצבים כאלו מתחרשים אצל אנשים שנפגעו בתאונות דרכים או תאונות עבודה למשל. במצב כזה, הוא יוכל לקבל את הפטור רק אם סך אחוזי הנכות שנקבעו לו בעבור כל הליקויים שיש לו שווים ל-90% או גבוהים יותר מ-90%, וזאת בהינתן שעל אחד הליקויים הבריאותיים נקבעו 40% נכות או יותר מכך. רק במקרה הזה יהיה זכאי האזרח לקבלת הפטור כדין.

החזר רטרואקטיבי

המודעות בישראל לקבלת פטור זה, שמאפשר לכם לא לשלם מס הכנסה ולקבל עבור ההכנסה שלכם יותר כסף בפועל, היא נמוכה מאוד. כתוצאה מכך, יוצא שלא מעט אנשים מגישים בקשה הרבה זמן אחרי שהם עומדים בתנאי הזכאות. במקרה הזה, יכול מקבל הפטור להגיש בקשה רטרואקטיבית לקבלת החזרי מס. הוא עשוי לקבל החזרים משמעותיים מהמדינה, כאשר ההחזרים ניתנים עד שש שנים לאחור, מהתקופה בה החל להיות מקבלת הפטור זכאי בפועל לקבלת הפטור.

פטור ממס הכנסה חברת בשביל הזכויות

הבדל משמעותי

בסופו של דבר, אי אפשר להתעלם מהמצב הכלכלי כאשר המצב הבריאותי שלכם נפגע. גם אם ההכנסה שלכם הייתה גבוהה ומשמעותית, במצב בריאותי קשה כל שקל עשוי להיות חשוב ומשמעותי, וקבלת הפטור מאפשרת חיסכון כספי גבוה יותר, וניצול של הכסף לצרכים משמעותיים. קבלת פטור ממס הכנסה עשויה להיות ההבדל המשמעותי בין אדם עם נכויות שמתקשה לנהל את חייו מבחינה כלכלית, לבין אדם עם נכויות שמצליח לנהל את חייו מבחינה כלכלית.

למעבר לעמוד הפייסבוק שלנו לחץ כאן

שתפו עם חברים
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
פרטי המחבר
בשביל הזכויות לוגו
מאמר זה נכתב ע"י צוות 'בשביל הזכויות'

חברת "בשביל הזכויות" הוקמה על בסיס הרצון הבלתי מתפשר שלנו לסייע לכל מי שסובל מבעיה רפואית. וכדי לאפשר לכם לקבל בדיוק את מה שמגיע לכם בצדק ובזכות מרשויות המס והביטוח הלאומי.

בשביל הזכויות - פטור ממס הכנסה
חושבים שמגיע לכם פטור ממס הכנסה בעקבות זכות רפואית?
יכול להיות מאוד שאתם צודקים, אנחנו כאן 'בשביל הזכויות' שלכם. אנו מזמינים אתכם לבדוק את זכאותכם ללא עלות וללא התחייבות.
מאמרים נוספים
פטור ממס הכנסה
פטור ממס הכנסה

מס הכנסה הוא נטל כלכלי משמעותי על רבים מאזרחי ישראל, מנגד הוא צורך הכרחי שנועד לממן את פעולות הממשלה והוצאות ציבוריות. מדינות חוק מערביות גובות

קרא עוד »
פיצוי חד פעמי לחולי סרטן

אבחון של סרטן הוא טלטלה משמעותית באמצע החיים, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה כלכלית. טיפולי הסרטן כרוכים לעיתים קרובות בעלויות גבוהות, הן עבור הטיפולים עצמם

קרא עוד »
פטור אישי בשנת 2024
פטור ממס הכנסה בשנת 2024

מס הכנסה הוא מס ישיר המוטל על הכנסתם של יחידים ותאגידים בישראל. גובה המס נקבע בהתאם למדרגות מס, כאשר הכנסות גבוהות יותר חייבות במס בשיעור

קרא עוד »
פטור ממס הכנסה
לבדיקת זכאות ללא התחייבות
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם.