פטור ממס הכנסה לנכים עם חברת בשביל הזכויות

פטור ממס הכנסה לנכים עם חברת בשביל הזכויות
תוכן עניינים

פטור ממס הכנסה לנכים

הטבות מס הן עניין נפוץ יחסית. המדינה מציעה אותן לאוכלוסיות שונות של אזרחים כמו חיילים משוחררים והורים צעירים. הטבות המס האלו, ברוב המקרים, לא מסתכמות בסכומי כסף משמעותיים מדי.

לעומת זאת, הטבת מס משמעותית מבחינה כלכלית שמציעה המדינה היא פטור ממס הכנסה. הטבה זו מוענקת בין היתר לנכים, שמצבם הבריאותי נחשב לקשה יותר, ולכזה שמשפיע על המצב הכלכלי.

פטור ממס הכנסה ומצב בריאותי

אז מה הקשר בין פטור זה לבין המצב הבריאותי של מקבל הפטור? בישראל, קבעה המדינה שיש קשר ישיר בין המצב הבריאותי לבין קבלת הטבת המס המדוברת. פטור מתשלום מס הכנסה הוא בדיוק מה שהוא נשמע. מקבל הפטור מקבל מסמך רשמי מהמדינה, שמקנה לו את הזכות לא לשלם מס הכנסה בעבור ההכנסות שלו. מקבל הפטור יכול לחסוך את המס שהיה אמור להיות משולם על ידו, ולעשות בו שימוש כפי שירצה. הקשר בין הפטור למצב הבריאותי, הוא שבישראל נקבע שאנשים בעלי נכות חמורה יוכלו לקבל את הפטור, ולא אף אוכלוסייה אחרת.

אחוזי נכות הדרושים לקבלת הפטור

הכנסות המדינה ממיסים נחשבות לגבוהות במיוחד. המדינה גובה מיסים מסוגים שונים מהאזרחים, ובאמצעות המיסים האלו היא מצליחה לתקצב את הפעילות שלה ושל הגופים השונים שתחת סמכותה. לכן, פטור מתשלום מס הכנסה הוא לא עניין גורף, אלא הטבה שרק מעטים באוכלוסייה יכולים לקבל. המדינה קבעה שכדי לקבל פטור ממס הכנסה, על מבקש הפטור להיות עם אחוזי נכות של 90% ומעלה, עבור הליקוי שגורם לו לנכות. פחות מכך לא יקנה לנכה את הטבת המס המדוברת.

אחוזי נכות משולבים

ישנם מצבים בהם רשות המיסים מעניקה פטור מתשלום מס הכנסה גם למי שיש להם אחוזי נכות משולבים. הכוונה היא לנכים שסובלים ממספר של נכויות. למשל, בתאונת דרכים או בתאונת עבודה, אדם עשוי לסבול ממספר נכויות כתוצאה מהפגיעה שהוא ספג. במידה ואכן כך הדבר, ואדם סובל משני ליקויים ומעלה שבגינם נקבעו לו אחוזי נכות, הוא יהיה זכאי לקבל את הפטור במידה וסכום אחוזי הנכות שנקבעו לו עבור ליקויו השונים עומד על 90% ומעלה.פטור ממס הכנסה לנכים עם חברת בשביל הזכויות

תנאי לקבלת הפטור

יש לציין כי פטור מתשלום מס הכנסה לנכים שסובלים ממספר ליקויים לא יינתן בכל מצב, גם אם האחוז המשוקלל של אחוזי הנכות שלהם עומד על 90% או יותר מ-90%. התנאי שמציבה המדינה הוא שלפחות אחד מהליקויים יעמוד על 40% ויותר מכך. לדוגמא, אדם בעל חמישה ליקויים, שעבור כל אחד מהם נקבעו 20% נכות, לא יהיה זכאי לפטור. אדם עם שני ליקויים, שעבור שניהם נקבעו אחוזי נכות בשיעור של 50%, יהיה זכאי לקבלת הפטור. ההבדל הזה משמעותי, למרות שהאחוז המשוקלל של הליקויים של שניהם עומד על 100% נכות.

מי מוסמך לקבוע את אחוזי הנכות?

אחוזי נכות הם עניין מורכב. הרבה מאוד גורמים נלקחים בחשבון כאשר הם נקבעים. מי שמוסמך לקבוע אותם הוא רופא, בתור יושב ראש ועדה רפואית. ועדה רפואית היא גוף מטעם הביטוח הלאומי, שמוסמך לקבוע את דרגת אחוזי הנכות עבור ליקויים שונים של אזרחים במדינה. הועדה תורכב מלפחות רופא אחד. הרופא יתמחה בתחום הפציעה, המחלה או הפגיעה שאירעה למבקש הבקשה שמתייצב מול הועדה.

הרכב הועדה הרפואית

הרכב הועדה הרפואית תלוי באדם שמגיש את הבקשה לפטור. כל אדם שמגיש בקשה לקבלת פטור ממס הכנסה, כל עוד לא נקבעו לו כבר אחוזי נכות, יתייצב מול הועדה הרפואית של מס הכנסה מטעם הביטוח הלאומי. אם יגיע אל הועדה אדם שסובל למשל מפגיעה נוירולוגית ומפגיעה אורתופדית, כתוצאה מתאונת דרכים קשה, ככל הנראה הועדה תורכב מנוירולוג ואורתופד, וזאת על מנת שמצבו של מגיש הבקשה ייבחן בצורה המקצועית ביותר והבטוחה ביותר שניתן.

נכויות שונות

כאמור, קבלת פטור ממס הכנסה היא לא דבר שכיח במיוחד. המדינה מבינה שהיא לא יכולה לחלק בצורה כל כך פשוטה פטור כל כך מבוקש, ולכן היא קבעה שרק נכים במצב קשה יהיו זכאים לקבלת הפטור. גם בקרב אוכלוסיית הנכים בישראל, לא כולם זכאים לקבל את הפטור, שכן נכים בעלי אחוזי נכות נמוכים אינם עומדים בתנאי הסף שנקבעו על ידי המדינה. ישנם כמה סוגים של נכויות שונות מבחינה רפואית, כאשר לכל נכות יש גורם אחר. ניתן לקבל את הפטור בעבור כל סוג של נכות שהיא, בהנחה שמגיש הבקשה עומד בתנאים שנקבעו.

נכות כתוצאה ממחלה

אחת מהנכויות המוכרות ביותר שיש בישראל היא נכות כתוצאה ממחלה. ישנן מחלות קשות במיוחד, שעשויות להוביל למצב בריאותי חמור של נכות באחוזים גבוהים. אנשים חולים יכולים להפוך לנכים כתוצאה מהמחלה עצמה, אך גם כתוצאה מטיפול לקוי או מאבחון מאוחר. ישנן מחלות שבאופן כללי לא גורמות לנכות, אך טיפול לא נכון בהן, או אבחון מאוחר שלהן, מוביל להידרדרות במצב הבריאותי.

מחלות שעשויות לזכות בפטור

בין המחלות שעשויות לזכות בפטור, ניתן למנות את מחלת הסוכרת, אי ספיקת כליות, אירוע מוחי, מחלות לבביות, מחלות דם, מחלות הקשורות אל מערכת הנשימה ומחלת הסרטן. המחלות הללו ברובן נחשבות לקשות במיוחד, אך גם מחלה שניתנת לאיזון כמו מחלת הסוכרת, עשויה להידרדר ולהוביל לנכויות קשות מאוד, בעיקר בכפות רגליו של החולה.

נכות כתוצאה מתאונה

נכות נוספת שנחשבת לשכיחה בקרב מקבלי פטור ממס הכנסה היא נכות כתוצאה מתאונה. תאונת עבודה או תאונת דרכים הן דוגמאות לתאונות שעשויות להוביל לנכות באחוזים גבוהים במיוחד. תאונה מוגדרת כפגיעה שאינה מכוונת, אך למרות שאין אלמנט של כוונה בתאונה, בסופו של דבר הנפגע עשוי להישאר עם נכות קבועה. אם הנכות שלו חמורה ומגיעה לאחוזי הנכות הדרושים, הוא יהיה זכאי לפטור.

נכות כתוצאה מגורם אחר

גם גורמים אחרים עשויים להוביל לנכות של אדם מסוים. החוק לא מבדיל בין נכות שמקורה ממחלה או פציעה. כל עוד אדם מסוים נותר נכה כתוצאה מאירוע מסוים, הוא עשוי להיות זכאי לקבל פטור ממס הכנסה.

במדינת ישראל למשל, השירות הצבאי הוא חלק משמעותי בחייהם של חלק גדול מהאזרחים. אזרח שנפצע כתוצאה מהשירות הצבאי שלו, בין אם בפעילות מבצעית או באימון, עשוי להיות זכאי לקבלת הפטור, בהתניה שאחוזי הנכות שלו גבוהים מספיק.

אישור פטור ממס הכנסה לנכים

הגשת בקשה לרשות המיסים

נכים שמעוניינים לבחון את הזכאות שלהם לקבלת הפטור, יכולים לעשות זאת באמצעות סיוע של גוף מקצועי כמו חברת בשביל הזכויות. על מנת לקבל את הפטור יש להגיש בקשה אל רשות המיסים לקבלת פטור ממס הכנסה. במידה ונקבעו למגיש הבקשה אחוזי הנכות הדרושים בעבר, הוא יוכל להגיש את הבקשה באופן מידי. אם הוא לא התייצב מול ועדה רפואית, עליו יהיה להתייצב מול ועדה רפואית על מנת שייקבעו לו את אחוזי הנכות הדרושים.

זכויות במסגרת הליך קבלת הפטור

חשוב לדעת שבמסגרת הליך לקבלת פטור מתשלום מס הכנסה לנכים, למגיש הבקשה יש זכויות שהוא זכאי לנצל. אחת מהזכויות המשמעותיות ביותר היא קבלת ליווי בוועדה הרפואית. הרבה מאוד אנשים לא יודעים כיצד להתנהל בוועדה הרפואית כתוצאה מחוסר ניסיון. ליווי של איש מקצוע עשוי לעשות את ההבדל עבור מגיש הבקשה.

תקרת ההכנסה

בכל הקשור לקבלת פטור ממס הכנסה לנכים, חשוב להכיר שלפעמים הפטור עשוי חלקי ולא מלא. הכוונה בפטור חלקי היא שחלק מההכנסה תהיה חייבת במס, בעוד שחלק אחר לא יהיה חייב ממס. המטרה של הפטור היא לסייע לנכים שבעיקר מתקשים כלכלית בעקבות הנכות שלהם. במידה ויש נכה שמגיש בקשה לפטור אך מכניס מעל לתקרת ההכנסה שקבעה המדינה, הסיוע בדמות הטבת הפטור יהיה מצומצם יותר.

פטור ממס הכנסה חברת בשביל הזכויות

פטור זמני או קבוע לנכים

נכים עשויים לקבל פטור זמני או קבוע מתשלום מס הכנסה. מה שישפיע על הקביעות או הזמניות של הפטור הוא התוקף של אחוזי הנכות. בחלק מהמקרים, יכולה הוועדה הרפואית לקבוע אחוזי נכות זמניים עבור ליקוי מסוים, אם היא סבורה שליקוי זה ניתן לטיפול ושאחוזי הנכות יכולים להשתנות בעתיד. כתוצאה מכך, גם הפטור יהיה זמני, ובתום התקופה הקצובה מעמדו ייבחן מחדש.

זכות מטעם המדינה

קבלת פטור מתשלום הכנסה היא לא פריווילגיה, אלא זכות מטעם המדינה. מדובר על הטבה שהמדינה מעניקה לאזרחים שלה, מתוך הבנה שבמצבם הבריאותי אין תועלת בגביית מיסוי מהם. בדיוק כפי שהמדינה לא גובה מס הכנסה מחיילים משוחררים ברמה מסוימת, או מאנשים בעלי הכנסה נמוכה, כך היא מעניקה סיוע ותמיכה לנכים שמצבם הבריאותי והכלכלי מורכב.

 

למעבר לעמוד הפייסבוק שלנו לחץ כאן

שתפו עם חברים
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
פרטי המחבר
בשביל הזכויות לוגו
מאמר זה נכתב ע"י צוות 'בשביל הזכויות'

חברת "בשביל הזכויות" הוקמה על בסיס הרצון הבלתי מתפשר שלנו לסייע לכל מי שסובל מבעיה רפואית. וכדי לאפשר לכם לקבל בדיוק את מה שמגיע לכם בצדק ובזכות מרשויות המס והביטוח הלאומי.

בשביל הזכויות - פטור ממס הכנסה
חושבים שמגיע לכם פטור ממס הכנסה בעקבות זכות רפואית?
יכול להיות מאוד שאתם צודקים, אנחנו כאן 'בשביל הזכויות' שלכם. אנו מזמינים אתכם לבדוק את זכאותכם ללא עלות וללא התחייבות.
מאמרים נוספים
פיצוי חד פעמי לחולי סרטן

אבחון של סרטן הוא טלטלה משמעותית באמצע החיים, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה כלכלית. טיפולי הסרטן כרוכים לעיתים קרובות בעלויות גבוהות, הן עבור הטיפולים עצמם

קרא עוד »
פטור אישי בשנת 2024
פטור ממס הכנסה בשנת 2024

מס הכנסה הוא מס ישיר המוטל על הכנסתם של יחידים ותאגידים בישראל. גובה המס נקבע בהתאם למדרגות מס, כאשר הכנסות גבוהות יותר חייבות במס בשיעור

קרא עוד »
פטור ממס הכנסה
לבדיקת זכאות ללא התחייבות
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם.