פטור ממס הכנסה עקב מחלה – כל מה שאתם צריכים לדעת

פטור ממס הכנסה עקב מחלה
תוכן עניינים

פטור ממס הכנסה עקב מחלה – מי זכאי לו ומה צריך לדעת

נכות היא מצב שגורם למגבלות שונות ברמות משתנות אצל מי שסובלים מליקויים גופניים ובריאותיים מסוימים. אנשים שנקבעו להם אחוזי נכות בעבור הליקויים הללו, זכאים להטבות שונות מטעם המדינה לצורך התמודדות נוחה ופשוטה יותר. בין ההטבות הללו ניתן למנות פטור ממס הכנסה.

במאמר הבא נסביר על פטור כזה, שניתן עקב נכות הנגרמת בגין מחלה.

השפעה של מחלה על המצב הכלכלי שלכם

הרפואה המודרנית מכירה כמות גדולה מאוד של מחלות. מחלות שונות קשורות לפן הגנטי, אחרות קשורות לתנאים סביבתיים. חלק מהמחלות הן זמניות וניתנות לטיפול, בעוד שאחרות הן כרוניות ונשארות עם המטופל באופן קבוע. כך או כך, לכל מחלה יש את ההשפעה שלה על המטופל, שמגיעה כתוצאה מהתסמינים והסימנים של המחלה.

מחלות קשות במיוחד משפיעות גם על המצב הכלכלי של המטופל, שעשוי לאבד את היכולת שלו לכלכל את עצמו ואת משפחתו, באופן מלא או חלקי.

מי זכאי לקבל פטור ממס הכנסה עקב מחלה

נכות בעקבות מחלה

מחלות מסוימות, בעיקר מחלות קשות שהטיפול בהן הוא מורכב, או שהן מסיבות נזק משמעותי למערכות השונות בגוף, עשויות להוביל לנכות אצל המטופל.

מחלת הסוכרת למשל היא אחת מהמחלות השכיחות ביותר בעולם בכלל ובישראל בפרט. סוכרת שלא מטופלת יכולה להתגלגל למצב של "כף רגל סוכרתית", מצב בו נגרמת נכות בכף רגלו של המטופל עקב המחלה, מה שעשוי להוביל לכריתה של כף הרגל ולנכות.

רמות שונות של נכות

גם נכות היא מושג כללי שאפשר לצלול עמוק יותר במורכבות שלו. ישנן רמות שונות של נכות. ישנם אנשים בעלי נכות שמצליחים להסתדר עם המגבלה שלהם, וזאת מכיוון שרמת הנכות שלהם נחשבת שולית באופן יחסי, כך שההפרעה בתפקוד היא לא משמעותית.

אחרים, בעלי נכות קשה יותר, יכולים שלא להסתדר בעצמם ולהתקשות בפעולות רבות שבעבר היו טריוויאליות. בישראל, חומרת הנכות נאמדת באחוזים על ידי וועדות רפואיות ייעודיות.

פטור ממס הכנסה בעקבות נכות עקב מחלה

אנשים בעלי רמת נכות גבוהה, שנקבעה על ידי ועדה רפואית מטעם הביטוח הלאומי, עשויים להיות זכאים לקבלת פטור ממס הכנסה.

פטור זה הוא בדיוק כפי שהוא נשמע – ההכנסה של מקבל הפטור תהיה פטורה מתשלום מס ההכנסה למדינה. בין אם אתם שכירים שמשלמים דרך תלוש המשכורת (ניכוי של המעסיק), ובין אם אתם עצמאים שדואגים בעצמכם לתשלום המס, במידה ואתם מחזיקים בפטור, תהיו פטורים מתשלום מס זה כאמור.

מה הן המחלות שבגינן ניתן לקבל פטור?

אי אפשר לקבל פטור ממס הכנסה סתם ככה. ניתן לקבל את הפטור הזה עקב מחלה בהינתן תנאים שונים. ישנן מחלות מסוימות שניתן לקבל בגינן את הפטור, וזאת רק אם המחלות גורמות לנכות מספיק חמורה שמקבלת הכרה מהגופים הרלוונטיים של המדינה.

ניתן לקבל את הפטור בין היתר עקב נכות שנגרמת ממחלות הסרטן השונות, מחלת הסוכרת, אי ספיקת כליות, מחלות לבביות שמסיבות נכות, מחלות נוירולוגיות, אירועי שבץ, מחלות במערכת הדם ומחלות במערכת הנשימה.

מספר נכויות עקב מחלה אחת

ישנן מחלות שעשויות להוביל למספר ליקויים אצל מטופל אחד. במידה ולמטופל יש מספר ליקויים שונים, כתוצאה מאותה מחלה, ממספר מחלות או ממחלה ומגורם אחר, כמו תאונת דרכים, הוא יוכל לקבל פטור ממס הכנסה.

המדינה קבעה תנאים מסוימים לקבלת הפטור, שחלים גם בעקבות ליקוי אחד שנקבעו עבורו אחוזי נכות, וגם בעקבות מספר ליקויים שנקבעו בעבורם אחוזי נכות.

כל המידע שאתם צריכים לדעת על פטור ממס הכנסה עקב מחלה

סיוע של המדינה לאזרח?

חשוב להבין שמדובר בסיוע שהמדינה מעניקה לאזרח. לא מדובר על גוף פרטי או גוף חברתי שמעניק הטבה כספית לאזרח. המדינה יוצרת הכנסות משמעותיות כתוצאה מתשלום המס של האזרחים.

מכיוון שמטרת המדינה היא לשרת את האזרחים, היא זקוקה לכסף הזה לצורך שיפור תשתיות והעמדת תקציבים.

מהצד השני, בתור משרתת האזרחים, מבינה המדינה שישנם אזרחים שעדיף שלא ישלמו מס הכנסה, מסיבות מוסריות בעיקר. הזכאים לפטור מתשלום של מס ההכנסה הם חלק מהקבוצה הזאת באוכלוסייה, שמקבלת פטור חוקי מהמדינה.

עמידה בתנאי הזכאות – הסף הדרוש לקבלת הפטור

תנאי הזכאות שקבעה המדינה, ומעודכנים לשנת 2023, הם אחוזי נכות בגובה של 90% שנקבעו עבור ליקוי מסוים שסובל ממנו האזרח, או יותר מכך.

ליקוי זה יכול להיגרם כתוצאה ממחלה שיש לאזרח, והידרדרות שלה הובילה למצבו הבריאותי הקשה. כמו כן, אם אזרח סובל ממספר ליקויים, הוא יצטרך שבסך הכל אחוזי הנכות של הליקויים הללו יגיעו ל-90% נכות או יותר מכך, בהתניה שאחד מהליקויים עומד על 40% ומעלה.

ועדה רפואית

אז מי קובע את אחוזי הנכות?

כדי לקבל פטור ממס הכנסה בצורה מסודרת, אתם צריכים כאמור שיקבעו לכם מספיק אחוזי נכות. הגוף האחראי על כך היא למעשה ועדה רפואית של מס הכנסה, היושבת בביטוח הלאומי. ועדה זו מורכבת מלפחות רופא אחד ומזכיר או מזכירה. הועדה בוחנת את מצבו הרפואי של האזרח, בין היתר באמצעות חוות דעת מרופא מומחה וממסמכים רפואיים, כמו תוצאות של בדיקות.

הועדה יכולה לזמן את האזרח שמגיש את הבקשה להתייצב בפניה.

הגשת המסמכים הדרושים

קבלת פטור ממס הכנסה עקב מחלה היא לא דבר פשוט. מדובר בהליך בירוקרטי שהאזרח צריך לעבור, מתחילתו עד סופו.

אם ההליך עובר כשורה ואם האזרח עומד בתנאי הזכאות, הוא יוכל לקבל את הפטור המבוקש. כדי שההליך יעבור בצורה טובה, יש להגיש את כל המסמכים הדרושים. טופס בקשה לקבלת הפטור הוא אחד מהמסכים הללו. יש לשים לב כי מוגשים לועדה הרפואית של הביטוח הלאומי כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים בהקשר זה.

פטור ממס הכנסה עקב מחלה - חברת בשביל הזכויות

דחייה על ידי המדינה

במידה ואדם אינו עומד בתנאי הזכאות המינימליים שנקבעו בחוק, המדינה תדחה את הבקשה שלו.

דחיה של הבקשה היא עניין בינארי, כלומר אין יכולה המדינה לאשר לאדם שאינו עומד בתנאים המינימליים פטור חלקי, או פטור שונה.

לא ניתן לערער על דחיה שנובעת מאחוזי נכות נמוכים מדי, אך כן ניתן לערער על התוצאות של הועדה הרפואית ולדרוש בחינה מחדש של אחוזי הנכות שנקבעו.

סיוע מחברות מקצועיות

חברות מקצועיות, כמו חברת בשביל הזכויות, מסייעות לאזרחים בהליך הגשת בקשה לקבלת פטור ממס הכנסה.

האזרח הממוצע לא מכיר את העבודה מול הגופים השונים של המדינה ואינו מתמצא מספיק בעבודה בירוקרטית. סיוע מקצועי יכול לאפשר לכם לטרוח פחות בהליך זה, כמו גם לקבל ליווי ברגעים משמעותיים בהליך קבלת הפטור.

כל אזרח זכאי לליווי כאשר הוא נדרש להתייצב מול הוועדה הרפואית, וניתן לקבל ליווי לוועדה מגוף מקצועי שמסייע לכם בקבלת הפטור.

כסף שמגיע לכם באיחור

אם אתם או אחד הקרובים שלכם זכאי במשך כמה שנים לקבל פטור ממס הכנסה, ומסיבות כאלו ואחרות רק בזמן האחרון התקבל הפטור, דעו כי ייתכן ואתם זכאים לקבלת כספים רטרואקטיביים בסכומים משמעותיים במיוחד.

המדינה מאפשרת קבלת החזר מס למי שהיה זכאי לקבלת פטור ממס הכנסה עקב מחלה, אך לא החזיק בפטור על אף שעמד בתנאי הזכאות, וזאת לתקופה של לא יותר משש שנים אחורה.

פטור ממס הכנסה עקב מחלה

פטור חלקי ממס הכנסה

הפטור שמתקבל ממס הכנסה יכול להיות חלקי בחלק מהמקרים.

הכוונה בפטור חלקי היא שלא כל מס ההכנסה פטור מתשלום, אלא שרק חלק ממנו. המטרה של המדינה בחלוקת הפטור היא לעזור לאזרחים שהנכות תסב להם בעיות כלכליות.

במידה ויש אזרח שההכנסה שלו עוברת את התקרה שקבעה המדינה, הוא יקבל פטור ממס ההכנסה, אם כי פטור זה יהיה חלקי, וחלק מההכנסה שלו עדיין תהיה חייבת במס.

פטור זמני ממס הכנסה

הפטור שמתקבל ממס ההכנסה יכול להיות גם זמני בחלק מהמקרים. במידה ומדובר בנכות קבועה, כלומר נכות שהרפואה לא צופה שיפור במצב שלה או החלמה מלאה בעתיד הקרוב והרחוק, יקבל מגיש הבקשה פטור קבוע.

אם מדובר בנכות זמנית, כלומר כזאת שיש צפי להחלמה שלה או לשיפור במצב שלה, הפטור יהיה זמני.

לאחר פרק זמן שיקבע מראש, ויועבר לידיעת מקבל הפטור, מצבו של מקבל הפטור ייבחן מחדש וכך גם הפטור בו הוא מחזיק.

פטור ממס הכנסה חברת בשביל הזכויות

הליך מוסדר בחוק

קבלת פטור מתשלום מס הכנסה היא אומנם דבר שאזרחים רבים היו רוצים, אך על מנת לקבל את הפטור יש לעמוד בתנאי סף נוקשים שנקבעו בחוק.

ניתן לקבל פטור כזה בעקבות מחלה, וזאת באמצעות הליך מוסדר בחוק.

ועדה רפואית שתקבע את אחוזי הנכות בעקבות הנזק שנגרם כתוצאה מהמחלה, הגשת בקשה לפטור דרך רשות המיסים ולאחר מכן קבלה תשובה חיובית – כך ניתן לקבל במדינת ישראל פטור מתשלום של מס הכנסה.

למעבר לעמוד הפייסבוק שלנו לחץ כאן

שתפו עם חברים
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
פרטי המחבר
בשביל הזכויות לוגו
מאמר זה נכתב ע"י צוות 'בשביל הזכויות'

חברת "בשביל הזכויות" הוקמה על בסיס הרצון הבלתי מתפשר שלנו לסייע לכל מי שסובל מבעיה רפואית. וכדי לאפשר לכם לקבל בדיוק את מה שמגיע לכם בצדק ובזכות מרשויות המס והביטוח הלאומי.

בשביל הזכויות - פטור ממס הכנסה
חושבים שמגיע לכם פטור ממס הכנסה בעקבות זכות רפואית?
יכול להיות מאוד שאתם צודקים, אנחנו כאן 'בשביל הזכויות' שלכם. אנו מזמינים אתכם לבדוק את זכאותכם ללא עלות וללא התחייבות.
מאמרים נוספים
פטור ממס הכנסה
פטור ממס הכנסה

מס הכנסה הוא נטל כלכלי משמעותי על רבים מאזרחי ישראל, מנגד הוא צורך הכרחי שנועד לממן את פעולות הממשלה והוצאות ציבוריות. מדינות חוק מערביות גובות

קרא עוד »
פיצוי חד פעמי לחולי סרטן

אבחון של סרטן הוא טלטלה משמעותית באמצע החיים, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה כלכלית. טיפולי הסרטן כרוכים לעיתים קרובות בעלויות גבוהות, הן עבור הטיפולים עצמם

קרא עוד »
פטור אישי בשנת 2024
פטור ממס הכנסה בשנת 2024

מס הכנסה הוא מס ישיר המוטל על הכנסתם של יחידים ותאגידים בישראל. גובה המס נקבע בהתאם למדרגות מס, כאשר הכנסות גבוהות יותר חייבות במס בשיעור

קרא עוד »
פטור ממס הכנסה
לבדיקת זכאות ללא התחייבות
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם.