פיצוי חד פעמי לחולי סרטן

פיצוי חד פעמי לחולי סרטן
תוכן עניינים

פיצוי חד פעמי לחולי סרטן

לצערנו, זה לא דבר נדיר לחלות במחלת הסרטן, וכיום אנשים רבים במדינת ישראל צריכים להתמודד עם המחלה ועם ההשלכות השונות שלה.

למזלנו, יש מספר גופים שונים שיכולים לעזור לחולי סרטן – גם גופים פרטיים וגם גופים ממשלתיים. אחת הזכויות שמגיעות לחולי סרטן ויכולות לעזור להם מאוד בהתמודדות עם המחלה וההשפעות שלה היא מענק חד פעמי לחולי סרטן. אז מה זה המענק הזה, איזה זכויות נוספות חולי סרטן יכולים לקבל והאם ניתן לקבל פטור ממס הכנסה?

נסקור כל זאת ועוד במדריך שלפניכם.

מענק חד פעמי מהאגודה למלחמה בסרטן

האגודה למלחמה בסרטן פועלת כבר שנים ארוכות לצורך שיפור חייהם של חולי סרטן ועזרה בכל התהליכים הבירוקרטיים, בהתמודדויות הכלכליות, הרפואיות והנפשיות.

אחד השירותים שהם מעניקים לחולי סרטן, בין אם הם ילדים ובין אם הם מבוגרים, הוא מענק חד פעמי על סך 1000 שקלים (או יותר, בהתאם למצב הכלכלי הנוכחי של המטופל). המענק ניתן לכל אדם שאובחן עם סרטן, והמטרה שלו היא לסייע לחולה שאובחן באופן זמני עד שהוא יקבל את הסיוע שהוא יכול לקבל מגופים שונים- כמו ביטוח לאומי.

אנשים רבים שחולים בסרטן מפסיקים באופן מיידי את העבודה שלהם כדי להתמקד בטיפולים השונים ועל כן ההכנסה שלהם נפגעת באופן משמעותי. המענק החד פעמי הזה אמור להקל מאוד על המכה הכספית עד שהם יסדירו את הזכויות שלהם, יכריזו על אובדן כושר עבודה וכדומה. הכספים הללו יכולים לעזור מאוד בהתארגנות הראשונית.

איך מקבלים את המענק החד פעמי מהאגודה למלחמה בסרטן?

כדי לקבל את המענק החד פעמי צריך למלא מספר טפסים בשירות הסוציאלי של בית החולים או המערך החברתי של קופת החולים בהם אובחנתם במחלת הסרטן.

ניתן להגיש את הבקשה עוד לפני שהתחלתם טיפולים שונים. הטופס עצמו מוגש על ידי עובד או עובדת סוציאליים. הכסף הוא סיוע ישיר והוא נכנס לחשבון הבנק של האדם החולה, או של ההורים שלו במידה ומדובר בקטין.

בטופס יש למלא פרטים בסיסיים, ביניהם שם, כתובת, תאריך לידה, מצב משפחתי וכדומה. לאחר מכן יהיה צורך למלא פרטים על האבחנה הרפואית שלכם וההכנסה הנוכחית שלכם בטרם האבחון.

אל הטופס יש לצרף אישור מהמחלקה. האונקולוגית או מקופת חולים על האבחון, כולל תאריך האבחנה, סוג הטיפול שהומלץ, משך הטיפול ועוד. הטופס הזה צריך להיות חתום על ידי גורם רפואי מוסמך.

את כל אלה העובד או העובדת הסוציאליים יגישו אל האגודה למלחמה בסרטן והכסף יועבר אליכם בהקדם.

איזה זכויות נוספות יש לחולי סרטן מטעם המדינה?

חולי סרטן יכולים להיות זכאים לזכויות נוספות בעקבות המצב שלהם, שהמטרה שלהם היא להקל על ניהול חיי השגרה שלהם ככל הניתן. ניתן לקבל קצבת שירותים מיוחדים, פטור ממס הכנסה במידה ומחליטים להמשיך לעבוד, קצבת נכות כללית ועוד. כל אלה יכולים להקל משמעותית על העול הכלכלי של חולה הסרטן והמשפחה שלו. ניתן ללמוד עוד על הזכויות הללו אצל החברה בשביל הזכויות.

פיצוי חד פעמי לחולי סרטן

קצבת נכות מביטוח לאומי

חיי השגרה של חולי סרטן רבים נפגעים בעקבות המחלה והטיפול בה. אחד הדברים שאפשר לעשות הוא לקבל קצבת נכות מהמוסד לביטוח לאומי. קצבה זו נכנסת לחשבון הבנק באופן חודשי והיא משתנה בהתאם לאחוזי הנכות שנקבעים. יש מספר תנאים שונים לצורך קבלת הקצבה- וצריך כמובן גם לעבור תהליך בירוקרטי כדי לקבל זכאות אליה.

מהם התנאים לצורך קבלת קצבת נכות?

כדי לקבל קצבת נכות צריך להיות בעלי נכות רפואית, תנאי שחולי סרטן וחולים במחלות כרוניות אחרות עומדים בו. אבל כדי לקבוע זאת יש להתייצב בפני ועדה רפואית שתעריך את מצבו הבריאותי של החולה ותחליט כמה אחוזי נכות מגיעים לו. זה יכול להיות 20 אחוז, 60 אחוז וגם 100 אחוז.

אפשר לקבל גם אחוזי נכות מצטברים מכמה בעיות רפואיות שונות. כלומר אם מחלה אחת מזכה ב-40 אחוז ואחרת ב-50 אחוז נוספים- אחוזי הנכות הסופיים יהיו 90 אחוז וסכום קצבת הנכות הסופית ייקבע בהתאם.

עוד תנאי שבאמצעותו ניתן לקבל קצבת נכות הוא אובדן כושר עבודה. אם החולה לא יכול לעבוד יותר בגלל מצבו הרפואי הועדה תוכל להגדיר דרגת אי כושר ובהתאם אליה להעניק קצבה.

פיצוי חד פעמי לחולי סרטן ופטור ממס הכנסה

איך מקבלים קצבת נכות לחולי סרטן?

כדי לקבל קצבת נכות לחולי סרטן צריך להגיש טופס תביעה לפקיד בסניף ביטוח לאומי. בטופס יש למלא מספר פרטים שונים ולצרף מסמכים רלוונטיים, ביניהם אישורים רפואיים, אישורים מטעם העבודה ועוד. את המסמכים הללו יש להגיש תוך 90 יום מרגע הפסקת העבודה או הירידה של כושר העבודה.

לאחר שהמסמכים יוגשו תתכנס וועדה רפואית שתדון במקרה ותקבע האם החולה זכאי לאחוזי נכות- ולכמה זמן. חולי סרטן לפעמים מקבלים זכאות לאחוזי נכות רק למשך התקופה בה יקבלו את הטיפולים במחלה.

זמן מה לאחר הוועדה ניתן יהיה לקבל את תוצאות הוועדה.

מסלול מהיר לחולי סרטן

מאחר וביטוח לאומי מודעים למורכבות של מחלת הסרטן ולמחיר שהיא גובה, לצד המסלול הרגיל עליו הסברנו עכשיו- קיים מסלול ייעודי מהיר יותר. יש מספר תנאים שצריך לעמוד בהם כדי לקבל את האפשרות להגיש את הבקשה במסלול המהיר. ביטוח לאומי מתחייבים לטפל בתביעה תוך 30 יום מהרגע שהוגשה.

כמה כסף מקבלים בקצבת נכות?

גובה סכום הקצבה משתנה בהתאם לגורמים שונים, אחוזי הנכות, דרגת אי כושר עבודה ועוד. מדובר בכמה מאות שקלים עד כמה אלפים.

פטור ממס הכנסה לחולי סרטן

אנשים חולי סרטן להם יש אחוזי נכות גבוהים יכולים להיות זכאים לקבל פטור ממס הכנסה, גם מהכנסה מיגיעה אישית וגם שלא מיגיעה אישית. לפטור זה ממס הכנסה יש תקרה שנתית- אם האדם מרוויח מעל לסכום זה הוא כן יצטרך לשלם מס הכנסה על ההפרש.

את הפטור ניתן לקבל גם רטרואקטיבית- כלומר אפשר יהיה לקבל החזרי מס אפילו 6 שנים אחורה במידה והייתם חולים קודם לכן.

מהם התנאים לקבלת פטור ממס הכנסה לחולי סרטן?

כדי לקבל פטור ממס הכנסה לחולי סרטן יש מספר תנאים שצריך לעמוד בהם. אחד מהם הוא לקבל הכרה באחוזי נכות של לפחות 185 יום. גם אם נקבעו 100 אחוזי נכות לתקופה של פחות מכך- האדם לא יהיה זכאי לקבל פטור ממס הכנסה.

התנאי הבא הוא 100 אחוז אחוזי נכות על ליקוי רפואי אחד או 90 אחוז על כמה ליקויים רפואיים מצטברים. אם אתם מקבלים קצבת נכות במסגרת חוק הנכים או החוק לנפגעי פעולות איבה- אפשר שכל ליקוי באחוזים המצטברים יהיה פחות מ-40. אם לא- חשוב שכל הליקויים יהיו מעל 40 אחוז אחרת לא תהיו זכאים לפטור.

איך חולי סרטן יכולים לקבל פטור ממס הכנסה?

אם אתם עומדים בתנאים שנקבעו לקבלת הפטור, אתם יכולים להגיש בקשה למס הכנסה. קיימים מספר טפסים שתצטרכו למלא. אחד מהטפסים הוא טופס לוויתור סודיות לצורך צפייה בתיק הרפואי, טופס אחר הוא תיאור של הליקויים הגופניים ועוד. אל הטפסים הללו יש לצרף גם פרוטוקול של הועדה הרפואית מביטוח לאומי שקבעה את אחוזי הנכות ותיעודים רפואיים שתומכים בבקשה. יהיה צורך גם לשלם אגרה ולצרף אישור על כך עם הטופס.

לחולי סרטן קיים מסלול מהיר- הם יכולים להגיש את הטופס לקבלת פטור ממס הכנסה באמצעות טופס מקוון. המסלול המהיר מאפשר להם לקבל את התשובה על הזכאות לפטור תוך 10 ימי עסקים.

פטור ממס הכנסה חברת בשביל הזכויות

קצבת שירותים מיוחדים

לבסוף, נציין הטבה נוספת שחולי סרטן זכאים לה- קצבת שירותים מיוחדים. אם חולה סרטן נמצא במצב סיעודי וזקוק לעזרה לצורך ביצוע פעולות שבשגרה (התניידות, אכילה, התלבשות וכדומה) הוא יכול להיות זכאי לקבל קצבה שתעזור לו לשכור את שירותיו של מטפל קבוע.

כדי לקבל את הקבצה יש לפנות למוסד לביטוח לאומי ולמלא את הטפסים הרלוונטיים ולצרף להם מסמכים תומכים. גם במקרה זה יש מסלול מהיר לחולי סרטן שנמצאים בעיצומם של טיפולים כימותרפיים או שנאלצים להתמודד עם תופעות לוואי משמעותיות בעקבות המחלה. הם יכולים לקבל את הקצבה מבלי להשתתף בוועדה רפואית.

לסיכום

חולי סרטן זכאים למספר הטבות מטעם המדינה שיכולות להקל על חייהם וניהול השגרה שלהם בתוך הטיפולים השונים וההתמודדויות עם המחלה.

מבין ההטבות הללו ניתן למצוא פיצוי חד פעמי לחולי סרטן מטעם האגודה למלחמה בסרטן, פטור ממס הכנסה, קבלת קצבת נכות ועוד. כדי לקבל את כל אלה יש להגיש את הטפסים הרלוונטיים לגוף שממנו ניתנת ההטבה.

למעבר לעמוד הפייסבוק שלנו לחץ כאן

שתפו עם חברים
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
פרטי המחבר
בשביל הזכויות לוגו
מאמר זה נכתב ע"י צוות 'בשביל הזכויות'

חברת "בשביל הזכויות" הוקמה על בסיס הרצון הבלתי מתפשר שלנו לסייע לכל מי שסובל מבעיה רפואית. וכדי לאפשר לכם לקבל בדיוק את מה שמגיע לכם בצדק ובזכות מרשויות המס והביטוח הלאומי.

בשביל הזכויות - פטור ממס הכנסה
חושבים שמגיע לכם פטור ממס הכנסה בעקבות זכות רפואית?
יכול להיות מאוד שאתם צודקים, אנחנו כאן 'בשביל הזכויות' שלכם. אנו מזמינים אתכם לבדוק את זכאותכם ללא עלות וללא התחייבות.
מאמרים נוספים
פטור ממס הכנסה
פטור ממס הכנסה

מס הכנסה הוא נטל כלכלי משמעותי על רבים מאזרחי ישראל, מנגד הוא צורך הכרחי שנועד לממן את פעולות הממשלה והוצאות ציבוריות. מדינות חוק מערביות גובות

קרא עוד »
פיצוי חד פעמי לחולי סרטן

אבחון של סרטן הוא טלטלה משמעותית באמצע החיים, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה כלכלית. טיפולי הסרטן כרוכים לעיתים קרובות בעלויות גבוהות, הן עבור הטיפולים עצמם

קרא עוד »
פטור אישי בשנת 2024
פטור ממס הכנסה בשנת 2024

מס הכנסה הוא מס ישיר המוטל על הכנסתם של יחידים ותאגידים בישראל. גובה המס נקבע בהתאם למדרגות מס, כאשר הכנסות גבוהות יותר חייבות במס בשיעור

קרא עוד »
פטור ממס הכנסה
לבדיקת זכאות ללא התחייבות
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם.